czwartek, 28 marca 2013

Droga Krzyżowa

Wielki Tydzień - nie sposób przeżyć tego czasu bez spojrzenia na religię. Wśród wielu zwyczajów towarzyszących temu tygodniowi jest również nabożeństwo Drogi Krzyżowej.
Ja najbardziej lubię żywą przedstawianą przez amatorów. W Brazylii tego typu nabożeństwa są bardzo popularne. Ale skąd się wziął ten zwyczaj?




Nasi przodkowie już wiele stuleci temu starali się stworzyć taki rodzaj nabożeństwa, które pozwoliłoby im szczególnie głęboko przeżywać Mękę Zbawiciela.




Tak powstała Droga Krzyżowa. Mniej więcej 800-900 lat temu na zachodzie Europy pobożność chrześcijan zaczęła się zmieniać.




Dawniej więcej mówiono o potędze Boga, nawet jeśli przedstawiano Go na krzyżu, to nie cierpiącego, lecz triumfującego. Wynikało to z rywalizacji chrześcijaństwa we wczesnym średniowieczu z kultami pogańskimi.




Księża chcieli przekonać swoich nowych wiernych, że Bóg, w którego uwierzyli jest potężniejszy od bożków, w których wierzyli ich dziadowie.




Potem dopiero ludzie zaczęli dostrzegać właściwy wymiar Ofiary Chrystusa. I zapragnęli Ją zrozumieć i przeżyć.




Wielkim przeżyciem dla Europejczyków okazało się poznanie miejsc Męki Pańskiej podczas wypraw krzyżowych.




Dwa nowo utworzone zakony – franciszkanie i dominikanie, zaczęli wówczas organizować tzw. nabożeństwa upadków Jezusa.




Kiedy franciszkanie, w I połowie XIV wieku, przejęli opiekę nad sanktuariami jerozolimskimi rozwinął się kult „dróg”, czyli przejścia Chrystusa z pretorium Piłata, gdzie zapadł wyrok, na Golgotę, gdzie został wykonany.




Z połączenia tych dwóch nabożeństw powstały stacje Drogi Krzyżowej. Nazwę wprowadził w 1458 roku W. Wey. 




Odwiedzanie Ziemi Świętej przez wielu pielgrzymów sprawiało, że po powrocie do domu starali się o stworzenie namiastki Jerozolimy, by łatwiej odczuć to, co przeżywali w miejscu Męki Zbawiciela.




Począwszy od XV wieku w całej Europie wznoszono więc budowle przypominające jerozolimskie. Zespoły tych budowli zaczęto nazywać kalwariami.




Pierwsza kalwaria powstała w latach 1405-1420 w południowej Hiszpanii. Założył ją dominikanin, bł. Alvaro z Kordowy w górach Sierra Morena.




Następne kalwarie stanowiły coraz większe obiekty sakralne, np. Kalwaria w Plougastel w Bretanii miała 200 kaplic i figur.




Początkowo liczba stacji Drogi Krzyżowej pozostawała nie ustalona – było ich 7, 9, 12, 18 itd. Różnie lokowano też punkt wyjścia nabożeństwa (Wieczernik, Ogrójec, pałac Piłata).




W obecnej postaci Droga Krzyżowa została ukształtowana w XVIII wieku. Jest syntezą różnych wyrazów pobożności wprowadzonych we wczesnym średniowieczu.





Są nimi: pielgrzymki do Ziemi Świętej, w czasie których wierni pobożnie nawiedzają miejsca męki Pańskiej; nabożeństwo do „upadków Chrystusa” pod ciężarem krzyża;




nabożeństwo do „bolesnych dróg Chrystusa”, które polega na procesyjnym przechodzeniu z jednego kościoła do drugiego na pamiątkę drogi, którą przebył Jezus w czasie swojej męki;




nabożeństwo do „stacji Chrystusa”, tzn. do tych momentów, w których Jezus przystaje na drodze prowadzącej na Kalwarię zatrzymywany przez katów, wyczerpany trudem czy też, powodowany miłością, nawiązuje dialog z mężczyznami i kobietami, które towarzyszą Jego męce. 




W swej aktualnej formie Droga Krzyżowa, rozpowszechniona przede wszystkim przez św. Leonarda z Porto Maurizio (+ 1751), zatwierdzona przez Stolicę Apostolską i ubogacona odpustami, liczy 14 stacji.

1 komentarz:

Avelina pisze...

Przyznam, że nie znałam historii powstania "Drogi Krzyżowej", dopiero przymierzałam się do czytania więcej na ten temat w celu opisania Drogi krzyżowej w Jerozolimie.
Niedawno w Fatimie spotkałam Drogę Krzyżową, gdzie było więcej niż 14 stacji, trochę mnie to zdziwiło.
Pozdrawiam :)