czwartek, 16 stycznia 2014

Kraków

Kraków to miasto historii i przepięknych tradycji. Jest jak magnes, przyciągający niepowtarzalną, niezapomnianą atmosfera.
Prawdopodobnie każdy je zna i nie trzeba go nikomu przedstawiać. Jest niesamowite w swoim niepowtarzalnym pięknie; kto raz go zobaczy, będzie chciał zawsze wracać.



Krakowski Rynek Główny to miejsce magiczne...



To nie tylko najpiękniejszy i największy z placów Krakowa (w rankingach zdobył miano najpiękniejszego placu Europy), ale także największy rynek w średniowiecznej Europie…



Niemal wszystkie kamienice i pałace wokół to kilkusetletnie przepiękne obiekty zabytkowe. W Rynku prawie wszystko ma wymiar symbolu.



Sercem i  pierwszym symbolem Krakowa są Sukiennice.



Następnym jest pomnik wieszcza Adama Mickiewicza. Wieszcz gromadzi i skupia przy sobie młodzież, krakowian i turystów.



Obok Sukiennic stoi samotnie wieża ratuszowa. Spacer po Rynku i mieście jest niepowtarzalny i niezapomniany.



Tutaj możemy jeszcze oglądać Panią robiącą watę cukrową, symbol dzieciństwa i odpustów.



Krakowskie kwiaciarki są w Rynku zawsze i od... zawsze. Mają zawsze cudowne kwiaty... 



Towarzyszą im gołębie, które na Rynku jakby zyskiwały inne, ważniejsze znaczenie.



Spacerując po Rynku, trudno nie wspomnieć kamienicy "Pod Murzynami".



To przy niej zatrzymuje się u Gałczyńskiego słynna zaczarowana dorożka. Tutaj w XVI w. mieściła się apteka. Ci dwaj Murzyni są jej godłem.



Trzymają między sobą kosz z owocami. Murzyn, w późnym średniowieczu i okresie renesansu, symbolizował surowce zielarskie z krajów egzotycznych.



A to tylko jedna z pięknych kamienic z bogatą historią…



Którymś z kolei symbolem są krakowskie obwarzanki. Przypuszczam, że są tutaj od niepamiętnych czasów. Każdy kto przyjeżdża do Krakowa zajada się nimi.



W miejscu obecnej dzielnicy uniwersyteckiej znajdowała się pierwsza dzielnica żydowska w Krakowie.



Władysław Jagiełło wykupił budynek na skrzyżowaniu ulic św. Anny i Jagiellońskiej (obecne Collegium Maius), w którym 26 lipca 1400 r. odbyły się uroczyście pierwsze wykłady w odnowionej Akademii.



Przebudowane pod koniec XV w. Collegium Maius - najstarszy budynek uniwersytecki - to piękny przykład gotyckiej architektury.



Pośrodku niezwykłego dziedzińca arkadowego znajduje się studnia, wychwalana w 1609 r. za „wodę przeźroczystą jak naczynie śklane”.



Stołeczne Królewskie Miasto Kraków to jedno z najstarszych miast Polski, o ponad tysiącletniej historii, wysokich walorach kulturowych i architektonicznych.



W przeszłości Kraków odgrywał rolę administracyjnej stolicy państwa i siedziby władców Polski.



Obecnie Kraków jest jednym z najpopularniejszych miejsc na świecie. W 2000 r. uzyskał tytuł Europejskiej Stolicy Kultury.



W 2006 r. został wymieniony wśród pięciu najbardziej popularnych miast Europy, a w 2007 r. zdobył miano "najmodniejszego miasta świata" według amerykańskiej agencji internetowej, wyznaczającej trendy w światowej turystyce. W 2014 Kraków został wybrany najlepszym miastem dla turystów w konkursie holenderskiego portalu turystycznego Zoover. 



W czerwcu 2007 r. Kraków obchodziło 750 rocznicę lokacji miasta. To nie tylko miasto o bogatej tradycji i historii, ale też pełne ciekawych zdarzeń kulturalnych.



O krakowskich wystawach, klubach, imprezach plenerowych, o lokalach „z klimatem” można pisać i pisać…



Nic jednak nie zastąpi osobistej wizyty, bo tylko wtedy można poczuć klimat starego Krakowa.

2 komentarze:

La vie est belle i ja tez pisze...

Ma swoj urok, ale i moje male rodzinne miasteczko ma swoj niepowtarzalnu urok i wszystko zalezy chyba od naszego serca...
Serdecznosci
Judyta

Avelina pisze...

Do Krakowa zawsze z wielką ochotą wracam i nie wyobrażam sobie nie być tam parę razy w roku.