niedziela, 29 kwietnia 2018

Anteny w Sintra


Portugalska Sintra znana jest z pięknego położenia, królewskiego zamku, ogrodów, pałacu Penha, zamku Mourów.
Na terenie gminy Sintra w Alfouvar znajduje się również Centrum Usług Satelitarnych.


Koncepcję wykorzystania satelitów na orbicie geostacjonarnej dla łączności międzykontynentalnej przypisuje się słynnemu brytyjskiemu wizjonerowi, wynalazcy i pisarzowi Arturowi C. Clark, który w październiku 1945 r. opublikował artykuł na ten temat w Wireless World.


W artykule znalazły się oszacowania parametrów orbity, mocy nadajnika, zysku anteny, temperatury szumów - parametry nieosiągalne przy ówczesnym stanie rozwoju techniki mikrofalowej.


Trzeba było też 18 lat prac nad techniką rakietową, aby w 1963 r. na orbicie geostacjonarnej 35 891 km nad Ziemią znalazł się satelita Syncon 2 i kolejnych dwóch lat, aby usługi satelitarne zaczęto świadczyć na zasadach komercyjnych w oparciu o satelity geostacjonarne Intelsat.


Pierwszy aktywny, komercyjny satelita Telestar 1 znalazł się na orbicie eliptycznej w lipcu 1962 r. Rosjanie, którzy lubili sobie przypisywać pierwszeństwo w zdobywaniu kosmosu, rozpoczęli program Mołnia dopiero w 1964 r. Jednak jeszcze przez lata nie mieli na tyle precyzyjnych systemów naprowadzania, by umieszczać satelity na orbicie geostacjonarnej.


Centrum satelitarne w Sintrze zaczęło działać w 1974 r. Początkowo miało tylko jedna antenę.

Obecnie Centrum posiada wiele anten o średnim i dużym zasięgu umożliwiające połączenia satelitarne, przesyłające sygnał telewizyjny (portugalskiej stacji Międzynarodowa RTP, RTP Angola) i radiowy oraz obsługujące system EUTELSAT.


Każda antena ma inną wielkość i własną charakterystykę obsługując konkretnego satelitę. Początkowo Centrum obsługiwało tylko sygnał telefoniczny.


W 1991 rozpoczęło okazjonalnie przesyłać sygnał telewizyjny. Od 1982 obsługuje wszystkie połączenia telefoniczne z zamorskimi posiadłościami Portugali: Azory i Madera.


W 1983 wraz z brazylijskim Embratel rozpoczęła obsługiwać połączenia z Bliskim Wschodem. Od 1986 roku, wraz z nadejściem ery cyfrowej w telefonii rozpoczęło obsługiwanie połączeń telefonicznych do Europy, a od 1999 przekazuje do Ameryki Północnej sygnał stacji SIC.


Pod względem precyzji oraz niezawodności działania anteny spełniają najwyższe światowe standardy.

Brak komentarzy: