czwartek, 27 września 2012

Ain Karim


Jest takie miasto w Judei, leżące ok. 7 km na północny zachód od Jerozolimy. Tam właśnie przyszedł na świat chłopiec, który całym swoim życiem miał zwiastować nadejście Mesjasza. A na imię mu było Jan...

Ta malownicza miejscowość na stoku wzgórza stanowi od 1964 r. jedną z dzielnic Jerozolimy. Mimo, że mała, odegrała jednak wielką rolę w wydarzeniach opisanych w Ewangelii. I choć nazwy wsi nie wymienia żaden z Ewangelistów, jednak tradycja chrześcijańska wiąże ją z miejscowością Ain Karim. Zidentyfikowana jako biblijne Beit Hakerem, wspomniana jest w Starym Testamencie.Do 1948 r. była wioską arabską. Potem, opuszczona przez mieszkańców, została ponownie zasiedlona przez imigrantów żydowskich. Do dziś słynie z opisanego w Ewangelii nawiedzenia Elżbiety przez Maryję. Tu bowiem, według starej tradycji, sięgającej V w., mieszkali rodzice Jana Chrzciciela.Samo Ain Karim, tłumaczone jest jako "źródło winnicy" i choć to teren górzysty, nazwa sugeruje, iż okolica była pełna zieleni i obfitująca w wodę. Obecnie w Ain Karim znajdują się trzy sanktuaria poświęcone osobie św. Jana oraz jego rodzicom, Elżbiecie i Zachariaszowi.


Pierwszym jest sanktuarium Nawiedzenia św. Elżbiety przez Maryję. Kolejne to dom rodzinny, z miejscem narodzin św. Jana Chrzciciela, zaś trzecim jest znajdująca się kilka kilometrów od centrum miasteczka odizolowana grota w górach, gdzie Elżbieta ukryła się ze swoim pierworodnym synem. Miejsce to tradycja chrześcijańska nazywa Pustkowiem św. Jana.


Stroma alejka wspina się mocno pod górę, i prowadzi do Sanktuarium Nawiedzenia. Kościół widać z daleka, jego fronton zdobi mozaika przedstawiająca Maryję udającą się w pośpiechu w góry Judei, do swej krewnej Elżbiety. Na środku dziedzińca stoi kamienna studnię. Obok na niewielkim murze umieszczone są tablice majolikowe z tekstem Magnificat w ponad 40 językach, także polskim.Jest to dar Polaków z okazji 100-lecia dogmatu o Niepokalanym Poczęciu. Dzwony są także darem Polaków. Od wyśpiewanego tutaj przez Maryję hymnu świątynia ta bywa niekiedy nazywana kościołem Magnificat. Obok tablic znajduje się figurka przedstawiająca to niezwykłe spotkanie.Z placu przed kościołem roztacza się malowniczy widok na okolicę, na dalekie wzgórza i doliny, na zapełniające je kibuce oraz na całe Ain Karim z dobrze widocznym konwentem Sióstr Syjońskich i fragmentem parku Yad Vashem na Górze Pamięci. Obecne sanktuarium to piękna świątynia, odbudowana na pozostałościach kościoła biznatyjskiego w 1939 r. wg projektu Antonio Barluzziego, ozdobiona freskami C. Vagariniego, F. Manettiego, A. Della Torry i A. Minghettiego. Kościół jest dwupoziomowy. Od XV w. dolna część została zamieniona na pomieszczenie  mieszkalne. Dolny kościół znajduje się idealnie nad studnią. Obraz wody symbolizował czystość i pokorę Maryi. W niszy obok można dostrzec ślady muru bizantyjskiego, a na ścianach freski nawiązujące do wydarzeń tego miejsca: kapłaństwa Zachariasza, spotkania Elżbiety i Maryi oraz rzezi niewiniątek.
Górny kościół jest bajecznie kolorowy, utrzymany w bardzo uroczystym tonie, oddającym chwałę Maryi.Na freskach umieszczono pięć wielkich tytułów Maryi: Bogurodzica, Niepokalanie Poczęta, Pośredniczka łask, Wspomożenie wiernych i Ucieczka grzeszników. Ponad freskami widnieją kobiety sławione przez Stary Testament. W ołtarzu głównym Maryja przedstawiona jest jako otaczana w niebie przez aniołów, a na ziemi przez ludzi. Sufit, to nawiązanie do pięknego toskańskiego renesansu. Podłoga wyłożona jest mozaikami z elementami roślinnymi i zwierzęcymi. W głównym ołtarzu znajduje się obraz Maryi – Matki Kościoła i Królowej Ziemi Świętej. W centrum miasteczka znajduje się Sanktuarium związane z narodzeniem Jana Chrzciciela. To okazały budynek ze smukłą wieżą. Pierwszy kościół powstał tu - nad grotą, gdzie urodził się Jan Chrzciciel - w XII w. podczas wypraw krzyżowców. W 1674 r. został odrestaurowany i obecnie należy do franciszkanów.W głównym ołtarzu umieszczono figurkę Matki Bożej, a tuż obok - figurki Elżbiety i Zachariasza. Wnętrze świątyni wypełniają też cenne obrazy – wizerunki Jana przedstawionego ze skrzydłami, a także płaskorzeźby ze scenami z jego życia. Wszystkie ściany świątyni wyłożone są biało-niebieską majoliką, nadającą wnętrzu specyficzny wygląd. W podziemiach trzynawowej świątyni znajduje się grota, gdzie miał się narodzić poprzednik Jezusa. Na końcu jednej z naw znajdują się schody. Prowadzą do owej słynnej groty, która kiedyś stanowiła część domu Zachariasza i gdzie się narodził św. Jan Chrzciciel. We wgłębieniu znajduje się kamień, symbolizujący narodzenie Jana Chrzciciela, a na nim napis „Hic precursor Domini natus Est”, co znaczy: „Tutaj narodził się poprzednik Pana”.We wnętrzu groty, nad kamieniem umieszczono mozaiki przedstawiające: nawiedzenie Elżbiety, narodzenie Jana oraz obrzezanie Jezusa w ósmym dniu po narodzeniu.Przed wejściem do świątyni można zauważyć kaplice-pieczary, widoczne z wysokości schodów przez okratowane otwory. Na zewnątrz, na murze zostały umieszczone liczne tablice z tekstem kantyku Zachariasza, czyli „Benedictus” w wielu językach, również w języku polskim.


Polska tablica z „Benedictus” była tu jedną z pierwszych. Została wmurowana w 750 rocznicę obecności w Polsce Braci Mniejszych Franciszkanów w Polsce. 


W czasie II Wojny Światowej w latach 1942 – 1947 w miasteczku istniała polska szkoła dla młodzieży przybyłej do Palestyny wraz z armią gen. Andersa.

Brak komentarzy: