środa, 3 października 2012

Meeting Aérien Lens – Liévin 2012


Polsko-francuska przyjaźń była głównym tematem pokazów lotniczych w Lens na północnym zachodzie Francji.
Impreza odbyła się 16 września na lotnisku Lens-Bénifontaine. Pokazy były częścią festiwalu „Rynek en fête”, który jest organizowany przez Dom Polonii (Maison de la Polonia) z regionu Nord-Pas-de-Calais.
Około 50 tysięcy osób w słoneczny, niedzielny dzień obserwowało między innymi Zespół Akrobacyjny Polskich Sił Powietrznych „Orlik”, Mistrza Polski w Akrobacji Samolotowej Artura Kielaka na samolocie Sbach 30, francuską Grupę Akrobacyjną Patrouille de France, myśliwce Dessault Mirage 2000 oraz powietrznych akrobatów z Breitling Jet Team, a także samolot Rafale. 

Wśród licznych samolotów można było podziwiać samolot Spitfire Mk.Vb, który jest obecnie własnością prywatnego kolekcjonera, a pamięta czasy Bitwy o Anglię z 1940 roku, samoloty Yak 52, Yak 12 Spitfire, AN-2, TS-8 oraz maszyny z prywatnych kolekcji, związane z historią polskiego lotnictwa. Pokaz był ważnym wydarzeniem dla polskiej społeczności w północno-zachodniej Francji. Szacuje się, że co ósmy mieszkaniec tego regionu ma polskie korzenie. To oznacza, że w rejonie Lens mieszka ponad 500 000 Polaków.


Już od 3 września w Lens odbywały się imprezy towarzyszące, których przesłaniem było popularyzowanie lotnictwa wśród młodego pokolenia. Nie brakowało odniesień do historii polskiego oręża.
Można było obejrzeć wystawę „Le Prix de la Liberté” poświęconą Polakom, którzy walczyli na frontach II Wojny Światowej oraz historyczną ekspozycję „Les Polonaise, Liberateurs du Pas-de-Calais”, tym razem poświęconą Polakom walczącym u boku Francuzów na frontach I Wojny Światowej.Galeria Photo Ravaux Cuvelier zapraszała na wystawę fotograficzną „Rêve de Vols, Vols de Rêves” autorstwa Régisa Grébent, który jest pomysłodawcą i organizatorem pokazów.Na „Rêve de Vols, Vols de Rêves” składają się fotogramy przedstawiające podniebne wyczyny Breitling Jet Team, które Régis Grébent wykonał z kabiny jednego z samolotów należących do zespołu.


W pokazach lotniczych w Lens na ekspozycji statycznej i w pokazach dynamicznych uczestniczyły zarówno samoloty najnowszej generacji, jak i te pokryte patyną historii.


Prezentowane były maszyny wojskowe i cywilne, a także samoloty akrobacyjne, śmigłowce oraz szybowce. 

Niedzielne pokazy uświetnił pokaz brytyjskiej formacji AeroStars latającej sześcioma samolotami Yakovlev YAK-50.


W pokazie dynamicznym można było podziwiać niesamowitą Pascal Alajouanine, która zaprezentowała się na samolocie CAP232. Pascal Alajouanine jest wielokrotną Mistrzynią Francji w Akrobacji Samolotowej, Mistrzynią Europy (podwójną), Mistrzynią Świata (w kategorii zespołowej).Jest także matką chrzestną pokazów w Lens.

Brak komentarzy: