czwartek, 23 września 2010

Copacabana

Kto jedzie do Rio de Janeiro obowiązkowo musi znaleźć się na Copacabana. Ta dzielnica znana jest z długiej na cztery kilometry plaży.
Są tacy, co mówią, że każda plaża jest jednakowa, jedyna różnica czy jest piaszczysta czy też kamienista.
Copacabana to piękna, szeroka, piaszczysta plaża, na której w ostatnich latach zamieniono liche budki barowe w eleganckie punkty sprzedaży napojów i jedzenia z piwnicami, w których znajdują się czyste, nowoczesne łazienki z prysznicami i schowkami na ubrania.
Na zwolenników oceanicznych kąpieli czeka orzeźwiająca woda oraz boiska do piłki siatkowej i nożnej. Ci natomiast, którzy wolą plażę oglądać z daleka, mogą w cieniu palm delektować się wodą kokosową albo caipirinhą.

Do połowy XVIII wieku dzisiejsza Copacabana była małą, rybacką osadą, zwaną Sacopenapã. Nazwa została zmieniona po wybudowaniu kaplicy, w której umieszczono kopię boliwijskiego obrazu Matki Bożej z Copacabana.


Miejsce to, mimo trudnego dostępu, było zalecane przez lekarzy jako idealne do odpoczynku i odzyskania sił. Do Rio de Janeiro osada została wcielona 6 lutego 1842 roku, kiedy otwarto tunel między Botafogo i Copacabana.


W 1906 roku otwarto Avenida Atlantica, ulicę biegnącą wzdłuż plaży, przy której wznoszą się liczne restauracje i hotele. W dzielnicy, która zajmuje powierzchnię 7,84 km², znajduje się 96 ulic oraz trzy favele, które przyczepione są do skał okalających dzielnicę.

Mimo że Copacabana jest jedną z najsłynniejszych plaż świata ciągle jest ona miejscem skąd każdego poranka grupa rybaków wyrusza na połowy.
Obecnie jest to dzielnica w Rio de Janeiro, w której mieszka największa liczba emerytów i rencistów.

Plaża z dwóch stron ograniczona jest naturalnymi wzniesieniami skalnymi. Z jednej strony są to góry przy bulwarze Księżnej Izabeli, a z drugiej skała zamieniona w twierdzę Copacabana (Forte de Copacabana).


Plaża Copacabana to nie tylko miejsce spacerów, kupna pamiątek, ale również miejsce, w którym odbywa się wiele imprez kulturalnych i sportowych. Tutaj w noc sylwestrową gromadzi się rok rocznie ponad dwa miliony osób, aby oglądać pokaz sztucznych ogni i wspólnie radować się z powitania Nowego Roku.
Na plaży odbywają się mistrzostwa świata w piłce nożnej plażowej. Tutaj odbywały się koncerty takich sław muzyki jak: The Rolling Stones, Rod Stewart, Lenny Kravitz.

Tutaj znajduje się ponad osiemdziesiąt hoteli, a wśród nich te najsłynniejsze i najdroższe w Rio de Janeiro ze słynnym Copacabana Palace na czele. Copacabana Palace otwarty w 1923 roku jest uważany za jeden z najbardziej luksusowych hoteli w Brazylii i Ameryce Łacińskiej. Został zaprojektowany przez francuskiego architekta Josepg Gire, który inspirował się hotelem Negresco i Carlton z Cannes. W jego pokojach mieszkały czołowe brazylijskie i międzynarodowe sławy.


Spacerując po plaży zawsze spotkamy ulicznych handlarzy, chcących sprzedać różne pamiątki z Brazylii oraz wszelkie artykuły, które mogą przydać się na plaży.

W ciągu dnia o każdej porze spotkamy osoby uprawiające różne sporty, a wieczorem zakochane pary spacerujące po promenadzie.


Charakterystyczne biało-czarne kamienie, tworzące fale na chodniku promenady, stały się rozpoznawalnym na całym świecie symbolem plaży.


W latach 1930 – 1950 Copacabana gromadziła wielu artystów, co zaowocowało powstaniem licznych piosenek, książek i obrazów wychwalających piękno plaży. Tutaj narodził się muzyczny kierunek zwany bossa-nova.

Brak komentarzy: