środa, 24 grudnia 2014

Szopka w operze


Boże Narodzenie to i szopka.
Szopki są różne i budowane z różnych materiałów i w różnych miejscach. Można i w operze.
W tym roku „szopka w operze” to chyba najsłynniejsza na świeci szopka, gdyż ustawiono ją na placu św. Piotra w Watykanie.


Od 19 grudnia można ja podziwiać na watykańskim placu. Obok szopki stoi choinka, która w tym roku została przywieziona z południowowłoskiego regionu Kalabria.


Ponad 25-metrowa jodła została przywieziona do Watykanu 4 grudnia. Światła na niej zabłysły 19 grudnia. Tego samego dnia została też odsłonięta szopka.


Wykorzystano w niej scenografię do opery "Napój miłosny" Gaetano Donizettiego, wystawionej w werońskiej Arenie. To właśnie fundacja opiekująca się tym starożytnym amfiteatrem jest fundatorem szopki. 


Składają się na nią 20 figur z terakoty naturalnej wielkości, a całość nosić tytuł: Szopka w Operze. W uroczystości zapalenia świateł na ponad 20-metrowym świerku białym udział wzięli hierarchowie z Watykanu oraz przedstawiciele władz regionu Kalabria i Werona.


Drzewko wyróżnia się tym, że ma dwa połączone ze sobą pnie. W tym roku wprowadzono zmianę do przedświątecznych uroczystości w Watykanie.


Szopka została odsłonięta przy okazji zapalenia świateł na choince, a nie, jak dotychczas, w wigilijny wieczór. W piątek, 19 grudnia, papież Franciszek przyjął na audiencji ofiarodawców choinki i szopki. 


Zwyczaj ich ustawiania na placu Świętego Piotra wprowadził Jan Paweł II w 1982 roku.Zwieńczeniem piątkowych uroczystości była inauguracja nowego oświetlenia kopuły i bazyliki watykańskiej. Zamontowano tam system energooszczędnych żarówek LED.

Brak komentarzy: