czwartek, 9 sierpnia 2012

Nazaret

Nazaret to największe miasto arabskie w Izraelu - ponad 50 tys. mieszkańców, w połowie chrześcijan, w połowie muzułmanów. 
Miasto Nazaret jest położone w Dolinie Galilei, wśród wzgórz rozciągających się na północ od Doliny Jezrel. Leży w naturalnej niecce na wysokości 320 m n.p.m. na stokach pięciu wzgórz (Nebi Sa’in, Romane, Kufze, Rajme i Szeikh).


Stara dzielnica, gdzie mieści się bazylika Zwiastowania, pełna jest wąskich i krętych uliczek. Dzisiaj nad miastem dominuje potężna bazylika Zwiastowania, zbudowana przez franciszkanów w latach 1960-1969. 
Bazylikę zaprojektował włoski architekt Giovanni Muzio. Potężna stożkowata kopuła, zakończona kamienną latarnią, wznosząca się na wysokość 57 m, chroni relikwię - Grotę Zwiastowania. Jak wyglądał domek Maryi kiedy „wszedł do Niej anioł i pozdrowił” (Łk 1,28) nie wiadomo. Lecz wiadomo z całą pewnością, że kolejne pokolenia chrześcijan otaczały tę Grotę szczególną czcią.Obecna świątynia, której budowę ukończono w  1969 r. jest piątym kościołem na tym miejscu. Jest to kamienno-betonowa, dwupoziomowa budowla ze stożkową kopułą wysoko wznoszącą się nad miastem. Jej potężne żebrowe sklepienia i kolumny na wzór gotyckich są na wskroś współczesne. Z zewnątrz budynek lśni od żółtego kamienia, wnętrze zanurzone jest w półmroku. Górny kościół otwiera się nad grotą Zwiastowania strzelistą kopułą, przez którą wpada dużo światła. Trochę ciężkie, ozdobione freskami i witrażami wnętrze ma wyjątkową atmosferę. Wszystko koncentruje się na niewielkiej grocie, która była rodzinnym domem Maryi i w której powiedziała ona aniołowi: "Niech mi się stanie według słowa twego". To wnęka w skale, w którą wbudowano elementy muru i kolumn oraz kamienny ołtarz z napisem: "Verbum caro hic fatum est" ("Słowo stało się tutaj ciałem"). Zaznaczono też miejsca, w których stali anioł i Maryja. Drugi ołtarz stoi przed grotą Zwiastowania.Z górnego poziomu bazyliki wychodzi się na ładny dziedziniec zamknięty od wschodu franciszkańskim konwentem Terra Sancta.Na dziedzińcu można obejrzeć wizerunki Matki Bożej z różnych krajów i różnych kultur. Naprzeciw za drzewami stoi mały kościół św. Józefa z 1914 r. - na miejscu, w którym Józef miał warsztat ciesielski. W podziemiu kryje się kolejna grotęa - według tradycji w niej i w dobudowanym do niej domu mieszkała Święta Rodzina.Gdy jest się w an-Nasra, jak Arabowie nazywają Nazaret, warto, klucząc uliczkami starego miasta, wspiąć się na grzbiet wzgórza nad bazyliką. Stoją tam niespełna stuletnie piękne zabudowania neogotyckiej bazyliki i Szkoły Jezusa Młodzieńca.


A z tarasu można podziwiać panoramę miasta, nad którym od czasu do czasu rozbrzmiewają wzmacniane przez megafony modły muezinów.

Nazaret w czasach Jezusa był raczej niewielką mieściną, aczkolwiek zamieszkaną na bardzo długo przed czasami Nowego Testamentu. Najstarsze fragmenty ceramiczne, znalezione w czasie wykopalisk, pochodzą z ok. 900 roku przed Chrystusem.

1 komentarz:

Mażena pisze...

Niesamowite miejsce! Świetna relacja, pewnie tam nigdy nie dotrę, dlatego wielkie dzięki za pokazanie tego miejsca.