czwartek, 23 sierpnia 2012

Canoa Quebrada

Czas wakacji trwa, więc warto pomyśleć o wyjeździe na plażę. Polecam plażę o wdzięcznej nazwie Canoa Quebrada (złamana łódka), która znajduje się w Brazylii.
Przez cały rok ma stabilną temperaturę: od 27 º do 30 º C. Oczywiście kilka razy w ciągu roku spada deszcz, dzięki któremu przepiękne plaże, klify, jeziora, ogromne wydmy porośnięte są palmami kokosowymi.W trakcie roku niebo jaśnieje na niebiesko, co jest powodem zazdrości turystów względem stałych mieszkańców okolicy, którzy z uśmiechem satysfakcji przyznają, że posiadają trochę raju. Warto oddać się chwilom słodkiego lenistwa na wspaniałej piaszczystej plaży. Do kąpieli zaprasza ciepła oceaniczna woda.Początek tak pięknie położonej wioski rybackiej (gmina Aracati) datowany jest na rok 1650.  Życie mieszkańców toczyło się ustalonym rytmem.Odkryta ponownie, w latach 60-tych ubiegłego wieku przez francuskich filmowców z ruchu "Nouvelle Vague", wieś ​​przeżyła zderzenie kultur, co spowodowało rozwinięcie ducha wolności, który daje się odczuć dzisiaj.Tradycja głosi, że w dzień członkowie ekipy ciężko pracowali, natomiast w nocy pozwalali sobie na zabawę. Ma to symbolizować księżyc i gwiazdy wyrzeźbione w skałach, które później stały się symbolem tego miejsca. Inna wersja tej lokalnej tradycji opowiada, że w ekipie filmowej był Marokańczyk wyznający islam - chciał wyjednać u Allacha przebaczenie za ciągłe nocne zabawy. Aby zmyć winy nakazał rzeźbić na klifach księżyc i gwiazdy, dziś lokalne ikony. Canoa Quebrada stała się miejscem turystycznym w połowie lat 70-tych dzięki grupie hipisów, którzy zakochali się w rajskim pięknie okolicy i w gościnności tubylców.Niektórzy z hipisów zostali na miejscu i pozakładali rodziny z tubylcami.


Dlatego wśród dzisiejszych mieszkańców można znaleźć wielu potomków Szwajcarów, Francuzów i innych EuropejczykówCanoa Quebrada stała się ponownie scenerią filmową w 1997 roku dla filmu „Bella Dona” w reżyserii Bruno Barreto. To prawdziwie filmowe miejsce znajduje się zaledwie 175 km na wschód od Fortalezy, stolicy stanu Ceará.Dziś, oprócz pięknych krajobrazów i gorącego słońca na turystów czeka 80 hoteli o różnej skali cenowej.Gdy leżenie na plaży stanie się męczące można popływać po oceanie na tradycyjnej rybackiej łódce zwanej jangada.Dla zwolenników motoryzacji dostępne są przejażdżki quadem lub buggy – samochodem terenowym przystosowanym do jazdy po plażach i wydmach. Canoa Quebrada to raj dla smakoszy. Potrawy - oczywiście bazujące na obfitości oceanu.Homary, krewetki różnego rodzaju ryby, ostrygi i kraby w rękach miejscowych gospodyń zamieniają się w smakowite kąski.Dla tych, co nie lubią ryb czekają równie wspaniałe dania z carne de sol – mięsa wołowego suszonego na słońcu.

Brak komentarzy: