czwartek, 31 maja 2012

Góra Błogosławieństw

Nad Doliną Tabgha, tuż obok Jeziora Galilejskiego znajduje się wzniesienie, które góruje nad otoczeniem. Miejsce, które urzeka każdego pięknem swej przyrody, gdzie człowiek czuje się jak w bajce... 
Ma wysokość ok. 150 m n.p.m. Na jego zboczu archeolodzy odkryli ruiny kaplicy z IV wieku, która wznosiła się ponad grotą. Pisała o niej Egeria - Hiszpanka, odbywająca w IV wieku trzyletnią pielgrzymkę po Ziemi Świętej: „Blisko na górze znajduje się grota, Jezus schodząc do niej wygłosił błogosławieństwa”.Stąd nazwa wniesienia: Góra Ośmiu Błogosławieństw. Nawiązując do tej tradycji, powyżej dawnego miejsca zbudowano w roku 1937 sanktuarium upamiętniające Jezusowe błogosławieństwa. Jest ono uważane za najpiękniejsze i najspokojniejsze ze wszystkich świętych miejsc chrześcijaństwa w Galilei. Ten przepiękny i niezwykły kościół zaprojektował A. Barrluzzi. Zbudowany na planie ośmiokąta, o wystroju pełnym prostoty nawiązuje do liczby błogosławieństw. Zwieńczony jest charakterystyczna kopułą, pod którą kryje się osiem okien, w których witrażach znajdują się łacińskie teksty błogosławieństw.Całe wnętrze kościoła robi wrażenie lekkości. W samym centrum znajduje się ołtarz o podwójnej mensie, wspierany na czterech brązowych kolumienkach ze złoconymi spiralami w kształcie gałązek oliwnych, nad którym wznosi się smukły łuk z alabastru. Posadzka opowiada o strumieniu łaski płynącym od ołtarza i owocującym poprzez cnoty boskie i kardynalne. Z otaczających krużganków kościoła, roztacza się wspaniały widok na Jezioro Genezaret. Niebieski kolor wody tak przepięknie współgra tu ze złotą barwą wnętrza kościoła.To chyba najlepsza platforma widokowa na Jezioro i miejsce skąd można podziwiać duży fragment Galilei. Dookoła kościoła znajdują się ogrody, o które dbają włoskie Siostry Franciszkanki Niepokalanego Serca Maryi.Kościół otaczają portyki z kolumnami, skąd rozciąga się piękny widok na otaczające sanktuarium ustronne miejsce w gaju palm, kwitnących właśnie magnolii i fikusów. Każdy z odwiedzających to miejsce pielgrzymów czy turystów sporo czasu spędza spacerując portykami i odpoczywając w ich cieniu, rozkoszuje się widokiem wokół. To wspaniałe miejsce, pełne spokoju, które zaprasza do modlitwy i refleksji. W kościele umieszczona jest tablica upamiętniająca wizytę papieża Pawła VI w 1964 r., który jako pierwszy po św. Piotrze namiestnik Chrystusa przebywał w Ziemi Świętej. Również Jan Paweł II 24 marca 2000 r. nawiedził to miejsce podczas swej pielgrzymki po Izraelu. 


Kościółek, jak i dom pielgrzyma, jest pod opieką włoskich sióstr. Jakże chciałoby się znowu usiąść przed świątynią i patrzeć na piękno Jezioro Galilejskie, widoczne jak na dłoni… Wcale się nie dziwię, że talmudyści mawiali: Jeśli raj jest na ziemi, to jest nim Genezaret.

1 komentarz:

Magda Machowicz pisze...

Byłam tam :) Cudne miejsce! Niesamowite wrażenie robi ta egzotyczna roślinnośc. Pozdrawiam, Wieczna Tułaczka