czwartek, 1 grudnia 2011

El Valle

Margarita - największa wyspa Wenezueli stanowi bardzo popularny ośrodek wypoczynkowy.
Do jej naturalnych atrakcji należy zaliczyć piękne, szerokie plaże oraz namorzynowe laguny i bagna. Kiedy człowiek zmęczy się leżeniem na plaży warto pomyśleć o zwiedzaniu okolicznych miasteczek.

Stolica wyspy, La Asuncion, to spokojne miasto kolonialne z wąskimi brukowanymi uliczkami. Znajdują się tu między innymi: XVI- wieczna katedra, będąca jednym z najstarszych kościołów w kraju, oraz hiszpańska forteca el Castillo de Santa Rosa. Porlamar jest największym miastem na wyspie, założonym przez Hiszpanów w XVI w.


Do czasu rozwoju transportu lotniczego była to spokojna wioska rybacka. Obecnie w mieście znajdują się zarówno nowoczesne centra handlowe jak i lokalne targowiska z charakterystyczną dla Ameryki Południowej atmosferą. Warto pamiętać, że cała Margarita to strefa wolnocłowa, a Porlamar oferuje największy wybór lokalnych wyrobów w korzystnych cenach.

Szczególnym miejscem jest El Valle, miejsce znane głównie dzięki sanktuarium Matki Bożej z El Valle, będącej patronką wschodniej Wenezueli. W El Valle znajduje się również dom generała Santiago Marino, bohatera walk o niepodległość przeciwko Hiszpanom. Jednak to sanktuarium przyciąga ludzi do tego miejsca. 8 września na święto patronalne do tej malutkiej miejscowości przybywa ludność z całego kraju. Uroczystości trwają kilka dni i, zgodnie z latynoskim zwyczajem, każdego dnia figurka ubrana jest w inną suknię ofiarowana przez wiernych. Nad miejscem wznoszą się dwie wieże kościoła, którego budowę ukończono w 1940 roku. 


Historia sanktuarium sięga początków kolonizacji hiszpańskiej, kiedy na pobliskiej wyspie Cubagua założono miasto Nueva Cadiz. Miasto szybko rosło dzięki wydobyciu pereł, których obfite złoża znajdowały się w okolicznych wodach. Mieszkańcy Nueva Cadiz postanowili poświęcić się opiece Matce Bożej Niepokalanie Poczętej. W 1530 roku przybyła do miasta figurka Maryi. Jednak kilka lat później, 25 grudnia 1541 roku huragan spustoszył Nueva Cadiz, a wraz z miastem zniszczył kościół z figurą. Aby uchronić figurę przed możliwymi huraganami mieszkańcy postanowili na ranczo El Valle na wyspie Margarita wznieść kaplicę i tam umieścić figurkę Matki Bożej, co zostało zrealizowane w 1542 roku. W 1608 roku Wyspa Margarita doświadczyła suszy. Okoliczna ludność przybyła w procesji, aby prosić o pomoc Matkę Bożą.  Według relacji w czasie procesji niebo było sczerniałe i wkrótce zaczęły się opady ulewnego deszczu na wyspie.Figura znana jest również jako patronka marynarzy. Na wschodzie Wenezueli nazywana jest „delikatną i najsłodszą z Matek”. 

Przed kościołem zawsze jest sporo ludzi. Miejscowych próbujących sprzedać okolicznościowe pamiątki i wszelkich możliwych rozmiarów figurki Matki Bożej i turystów z zaciekawieniem przyglądającym się miejscu.

1 komentarz:

Mażena pisze...

Niesamowite, odległe miejsce.
z ciekawościa i przyjemnością przeczytałam.