czwartek, 15 września 2011

Park Narodów

Lizbona to nie tylko zabytki przeszłości. Położony nad Tagiem, z drugiej strony centrum, Park Narodów (Parque das Nações) jest dla odmiany całkowicie nowoczesną dzielnicą, zbudowaną z okazji Expo '98.


Niektóre pawilony nadal działają. Zabawne, że w jednym z niewielu płaskich miejsc Lizbony działa kolejka linowa - taka sama, jakie w Alpach wożą narciarzy – tyle, że tu kursuje w poziomie, wzdłuż rzeki!Można wrócić piechotą nadrzecznym bulwarem pełnym restauracji, fontann i rzeźb w małych, zadbanych parkach. Widać stąd dobrze nowoczesny most Vasco da Gamy, najdłuższy w Europie (17,2 km).

Ale bez wątpienia największą atrakcją Parku Narodów jest oceanarium, jedno z największych na świecie. Park Narodów to ogromny teren o charakterze rekreacyjnym, handlowym i mieszkalnym.  Wśród atrakcji Parku jest również Interaktywne Muzeum Nauki (Pavilhão do Conhecimento) - nietypowe muzeum, prezentujące różnego rodzaju zjawiska występujące w świecie przez wykorzystanie technologi interaktywnej.Z wieży Vasco da Gama – najwyższego budynku Lizbony - rozpościera się fantastyczny widok na całą Lizbonę i rzekę Tag.
Wśród licznych atrakcji parku znajdują się również nowoczesne kasyno i wodne ogrody. Można tu spacerować, odpoczywać albo skorzystać z oferty licznych restauracji, barów i kafejek.
Aby dostać się do Parku Narodów najlepiej skorzystać z linii metra i wysiąść na stacji Oriente. Nowoczesna architektura, duże przestrzenie sprzyjają mieszkańcom  tej najmłodszej lizbońskiej dzielnicy, która uchodzi obecnie za najbezpieczniejszą w portugalskiej stolicy.
Patrząc na splot metalu i szkła, dominujący w konstrukcjach, trudno wyobrazić sobie, że jeszcze w roku 1990 w tym miejscu wznosił się kompleks przemysłowy Lizbony.Jednym z architektów, który przyczynił się do powstania nowoczesnej dzielnicy był Alvaro Siza Vieira.
Nad głównymi budynkami Parku Narodów wznoszą się  na 110 metrów wieże św. Gabriela i św.Rafała. Ich architektura była inspirowana prostotą i pięknem statków.
Zwrócone w stronę oceanu  mają przypominać żagle statków pojawiające się na horyzoncie. W nocy są pięknie oświetlone.
Zaprojektowany przez architekta Santiago Calatrava dworzec kolejowy Oriente jest prawdziwą perłą sieci linii kolejowych w Portugalii.
Z pewnością odwiedziny Parku Narodów ukażą inna, nowoczesną twarz Portugalii.

1 komentarz:

Ewa pisze...

Park Narodów jest świetnym miejscem do spacerów w dzień, ale też do spotkania się ze znajomymi w nocy. Bardzo lubiłam to miejsce w Lizbonie, choć jego charakter jest zupełnie inny od pozostałej części miasta.

A wizyta w Centrum Nauki to w ogóle świetna zabawa, nie tylko dla dzieci, ale też dla dorosłych. Podobała mi się na przykład przejażdżka rowerem po linie :)))

Pozdrawiam!