sobota, 12 marca 2011

Mamita de Cotoca

W końcu XVIII w., w Boliwii, trzech pokornych chłopów zostało fałszywie oskarżonych o morderstwo. Ze strachu przed niesłuszną karą zaczęli ucieczkę w kierunku Rio Grande.
Gdy przeszli kilku kilometrów  zapadła noc. Była wyjątkowo zimna, z silnym wiatrem. Zdecydowali się na wypoczynek na małej polance Asusaquí. Aby się rozgrzać postanowili rozpalić ognisko. Jeden z chłopów zaczął siekierą ścinać pień wielkiego drzewa. Ku jego zaskoczeniu, drzewo wydawało się puste. 


Po wyrąbaniu otworu wewnątrz pnia zobaczyli figurkę Matki Bożej. Wzruszeni chłopi postanowili zaniechać ucieczki i zanieść figurkę swojemu Panu. Sława cudownego znaleziska szybko zaczęła się rozprzestrzeniać. Szybko rosła liczba tych, którzy przybywali, aby prosić Maryję o potrzebne łaski. Jeden z pielgrzymów zbudował w Cotoca pierwsza skromną kaplicę. która została pobłogosławiona 15 grudnia 1799 r. 

Cotoca jest położona 20 km na wschód od Santa Cruz w Boliwii, przy drodze, która przecina Rio Grande przy wejściu do Chiquitanía. Miejscowość słynie ze wspaniałej ceramiki i z obecności "Mamita de Cotoca", jak jest zdrobinale nazywana figura Najświętszej Maryi Panny w miejscowym sanktuarium. Sława sanktuarium nie tylko rozeszła się w departamencie Santa Cruz, ale i w całej Boliwii. Wielu pilegrzymów przychodzi ,aby pokłonić się “Pani z Pnia”. Wielu z nich ostani dzień podróży odbywa na kolanach. Obecny kościół swoją wielkością wyróżnia się spośród wszystkich budynków Cotoca. Biało niebieska bryła widoczna jest z daleka. O każdej porze dnia wiele osób przychodzi, aby pokłonić się Matce Bożej oraz, zgodnie z latynoską tradycją zapalić świeczki, dziękując za otrzymane łaski lub prosząc o nie. 

Duży ścienny malunek przypomina o miejscu, w którym chłopi znaleźli figurkę. To właśnie w jego pobliu przygotowane jest miejsce na zapalenie świeczek.Sama figurka znajduje się w tylnej ścianie sanktuarium. Jest umieszczona w ruchomym ołarzu. W ciągu dnia w kościele nie ma nikogo, figurka również jest zwrócona w kierunku kaplicy znajdującej się na tyłach kościoła. Właśnie tam wielu dewotów oddaje hołd “Mamita de Cotoca”.

Brak komentarzy: