czwartek, 19 sierpnia 2010

Wulkan

Wulkan to miejsce na powierzchni Ziemi, z którego wydobywa się lawa, gazy wulkaniczne i materiał piroklastyczny.
Terminu tego również używa się jako określenia form terenu powstałych wskutek działalności wulkanu, choć bardziej poprawne są takie terminy jak: góra wulkaniczna, stożek wulkaniczny, kopuła wulkaniczna czy wulkan tarczowy.

Nazwa wulkan ma swoje korzenie w łacińskim imieniu rzymskiego boga ognia Vulcanus.

To może tyle geologicznej definicji wulkanu, gdyż nie zamierzam prowadzić tutaj wykładu na temat ich aktywności, zagrożeń czy przyczyn i częstotliwości wybuchów.
Wulkany to niezwykle fotogeniczny obiekt podróży. Często samotnie górują nad okolicą. Niektóre z nich mają szczyty wiecznie oprószone śniegiem.

Naukowcy sądzą, że w ciągu ostatnich 10 tys. lat na kuli ziemskiej czynnych było 1500 wulkanów. W tym okresie miało miejsce około 7900 erupcji.

Największym skupiskiem aktywnych wulkanów jest Indonezja, gdzie 77 spośród 167 wulkanów miało erupcję w czasach historycznych.
Obecnie liczbę czynnych wulkanów szacuje się na około 800. Ponad połowa z nich znajduje się na obszarze lądowym.


Najwięcej czynnych wulkanów występuje w tzw. Ognistym Pierścieniu Pacyfiku, rozciągającym się wokół Oceanu Spokojnego. W tej strefie znajduje się ponad 60% czynnych wulkanów na Ziemi, a najwyższym z nich jest Ojos del Salado w Chile.


W Europie jest też kilka aktywnych wulkanów, głównie we Włoszech (najsłynniejsze to Etna i Wezuwiusz) oraz na Islandii.


W Polsce można dopatrzeć się śladów dawnych wulkanów w Pieninach (góra Wdżar) oraz w Sudetach. Także kilkanaście milionów lat temu występował czynny i bardzo aktywny wulkan w okolicach Belna niedaleko Zagnańska w górach Świętokrzyskich.


Światową sławę zyskały niektóre wulkany, takie jak: Kilimandżaro (Tanzania), Orizaba, Popocatépetl (Meksyk) Fudżi-san (Japonia) Llullaillaco (Argentyna/Chile).


Wulkany można oglądać o każdej porze roku. Przyciągają ludzi swoim majestatem, pięknem i tajemniczością.Widok dymiącej z daleka góry przypomina o niebezpieczeństwie, które jednak  nie odstrasza milionów ludzi od mieszkania w ich pobliżu. Z powietrza, wody czy lądu wulkany zawsze wyglądają  pięknie i fascynująco.

Brak komentarzy: