wtorek, 23 marca 2010

Huaca Pucllana

Lima, Ciudad de los Reyes - „Miasto Królów”, oficjalnie została założona przez Francisco Pizarro 18 stycznia 1535 r. W wiekach XVI i XVII stała się najważniejszą i najpotężniejszą metropolią hiszpańskiej Ameryki. Była również centrum działalności handlowej i kulturalnej Wicekrólestwa Peru aż do XVIII wieku. Taka jest oficjalna, współczesna historia miasta.W wielu miejscach Limy znajdują się zabytki świadczące o dużo starszych korzeniach Miasta Królów. Do tajemniczych pozostałości przeszłości należy piramida Huaca Pucllana - świątynia preinkaska z niewielkim muzeum.Znajduje się ona na obrzeżach reprezentacyjnej dzielnicy Miraflores. Około roku 500 w tym miejscu istniało centrum ceremonialne i administracyjne znane jako Huaca Pucllana.Zajmowało powierzchnię około 15 hektarów. Zostało odkopane stosunkowo niedawno. W 1925 roku amerykański antropolog Alfred Kroeber natrafił na starożytny cmentarz w miejscu budującego się osiedla. Przez wiele lat Huaca Pucllana była nic nie znaczącą górą przeobrażoną w wysypisko śmieci.Dopiero brak terenów pod nowe budowle w atrakcyjnej dzielnicy Miraflores spowodował, że rozpoczęto niwelację góry piasku - wtedy odkryto pod wierzchnia warstwą ziemi misterną budowlę z błotnych cegieł. Piramida Huaca Pucllana powstawała w latach 200 – 700 po Chrystusie w ramach tzw. kultury Lima. Kultura ta rozwijała się w dolinach rzek Chancay, Chillón, Rímac i Lurín. Jej przedstawiciele budowali duże centra ceremonialne i ekonomiczne o charakterze miejskim.Huaca Pucllana to piramida, która była swego rodzaju centrum ceremonialnym dla kultury Lima. W jej obrębie nie znaleziono śladów osadnictwa - mieszkali przy niej tylko kapłani.Archeologiczną sensacja było znalezienie w piramidzie nietkniętego grobowca z mumią kobiety. W grobowcu znajdowały się również szczątki dwojga innych dorosłych i dziecka. Wcześniej archeolodzy natrafili w Huaca Pucllana na 30 grobowców, ale wszystkie były naruszone bądź uszkodzone.Mumia znajdowała się w głębokiej jamie obudowanej częściowo już nakruszonymi cegłami. Na twarzy miała drewnianą maskę. Obok mumii leżały różne narzędzia i przedmioty, w tym ceramika i tkaniny.
Piramida ciągle jest odkopywana i rekonstruowana. Huaca Pucllana jest jednym z najważniejszych zabytków w Limie, nie tylko ze względu na jego wielkości, ale przede wszystkim na kulturowy dowód, który pozwala archeologom, antropologom, etnografom zrekonstruować część prekolumbijskiej historii Limy.
Kto ma troszkę więcej czasu na zwiedzenie piramidy może aktywne uczestniczyć w odkrywaniu prekolumbijskiej historii Limy.
Po wzięciu udziału w wykładach na temat historii miejsca i warsztatu pracy archeologów można samemu rozpocząć prace przy wykopie, oczywiście pod czujnym okiem zawodowców.Po zakończeniu zwiedzana dobrym sposobem na uzupełnienie spalonych kalorii jest posiłek w przylegającej do piramidy luksusowej restauracji Huaca Pucllana. Serwowane w niej dania zaspokoją delikatne podniebienie każdego smakosza.

Brak komentarzy: