piątek, 6 listopada 2009

Praia do Forte

Praia do Forte, znajduje się w Bahia, 53 km od Międzynarodowego Portu Lotniczego Salvador Luis Eduardo Magalhaes. Jest to obowiązkowy punkt turystyczny dla każdego pasjonata ekoturystyki oraz tych, co uwielbiają podziwiać piękny krajobraz plaży i Atlantyku.
Praia do Forte to dwanaście kilometrów plaży, na której wydmy graniczą z kokosowymi gajami. To również miejsce realizacji projektu Tamar, skierowanego na ochronę żółwi.
Realizowany jest przez brazylijski Instytut Ochrony Środowiska (IBAMA) oraz wspierany przez partnerstwo z różnych organizacji pozarządowych oraz instytucji państwowych i komunalnych. Projekt powstał w 1980 roku. Jego pierwszą siedzibą jest właśnie Praia do Forte. Obecnie projekt jest już rzeczywistością również w innych stanach brazylijskich wybrzeża.

W siedzibie projektu Tamar na Praia do Forte, zwiedzający mogą w poszczególnych zbiornikach, które służą jako schronienie i ułatwiają kontrolowane rozmnażanie się żółwi, oglądaćać morskie żółwie wszelkich rozmiarów. Zbiorniki projektu Tamar zawierają 600 tysięcy litrów morskiej wody, w której można obserwować morską faunę z regionu oraz cztery z pięciu gatunków żółwi morskich występujących w Brazylii, na różnych etapach cyklu życia.


Obok zbiorników umieszczono tablice informacyjne, a wykłady i filmy prezentowane w amfiteatrze przybliżają życie, zwyczaje oraz zagrożenia czekające na morskie żółwie.


Najlepszą porą na zwiedzanie projektu jest okres między wrześniem a marcem, kiedy samice żółwia składają jaja na plaży. Od grudnia do lutego można wziąć udział w procesie uwalniania małych żółwi do morza.


Siedziba projektu Tamar jest otwarta dla publiczności codziennie od 9.00 do 17.30

Brak komentarzy: