piątek, 13 listopada 2009

San Sebastián

San Sebastián to stolica hiszpańskiej prowincji Gipuzkoa w Kraju Basków. To niezwykle urokliwe miasto położone nad Zatoką Biskajską zamieszkuje około 185 tysięcy mieszkańców.Miasto zawdzięcza swoją nazwę klasztorowi, którego patronem był święty Sebastian. Zostało założone przez króla Nawarry Sancho el Sabio około roku 1180. Dzięki malowniczemu wybrzeżu i bliskości granicy z Francją San Sebastián jest popularną miejscowością wypoczynkową, często nazywaną „perłą północy”.
Od dawna jest ono atrakcja dla bogaczy - ceny nieruchomości należą do najwyższych w Hiszpanii.
Miasto rozciąga się wokół plaży La Concha, która jest jedną z najsłynniejszych hiszpańskich plaż miejskich. Ma ona 1350 metrów długości i 40 metrów szerokości. Czysty piasek i 38 pryszniców przyciągają rzesze turystów.
W San Sebastián znaleźć można więcej restauracji z gwiazdką Michalin niż w jakimkolwiek innym mieście Hiszpanii.

Można posmakować wspaniałych tapas w licznych barach starej dzielnicy lub wybrać z rozstawionych tac świeżo przygotowane kanapki.


Jeśli ktoś ma ochotę na drinka to tułając się po wąskich uliczkach starego miasta ma do wyboru ogromną ilość różnych barów.

W tym mieście w ciągu roku organizowanych jest kilka imprez kulturalnych, na które ściągają widzowie z całego świata.
Co roku 20 stycznia mieszkańcy miasta świętują podczas festiwalu zwanego Tamborrada. Równo o północy na Placu Konstytucyjnym na starym mieście prowadzący festiwal wciąga flagę San Sebastián, co jest znakiem do rozpoczęcia 24 godzinnej zabawy w rytmie bębnów.
W sierpniu ma miejsce tydzień semana grande (wielki tydzień). Jednym z najważniejszych wydarzeń jest międzynarodowy konkurs sztucznych ogni.

Od 1981 roku na trasach wokół miasta rozgrywa się jednodniowy wyścig kolarski Clasica de San Sebastián, należący do elitarnego cyklu UCI ProTour. Wyścig ten wygrywali m.in. Lance Armstrong i Miguel Indurain.
W drugiej połowie lipca odbywa się doroczny Międzynarodowy Festiwal Jazzowy.
Od 1953 roku we wrześniu przyciąga licznych gości międzynarodowy festiwal filmowy, uważany za jedną z najbardziej prestiżowych imprez filmowych na świecie.

21 grudnia jest dniem Świętego Tomasza. Jest to święto produktów regionalnych, takich jak chistorra (kiełbasa) i sidra (wino jabłkowe).

Brak komentarzy: