niedziela, 12 marca 2017

Cascia

Miasteczko Cascia jest położone na zboczu jednego ze wzgórz umbryjskich Apeninów.
Cascia jest wprawdzie niewielkim miasteczkiem, doskonale jednak przygotowanym na przyjęcie rzesz pielgrzymów, w tym osób starszych i niepełnosprawnych.Z parkingu do sanktuarium św. Rity prowadzą zadaszone ruchome schody i windy.Dzięki temu, bez zadyszki i w dniu deszczowym bez użycia parasoli można dotrzeć do sanktuarium.Współczesna bazylika, której budowę ukończono w 1947 r., zaskakuje prostotą i bielą fasady.Nie poraża pięknem i nie można by jej nazwać jednym z architektonicznych cudów świata, niezwykłe są jednak świętości, jakie kryje w swoim wnętrzu i cudowne spotkania z Bogiem, jakie się tu dokonują za wstawiennictwem św. Rity.Grupy pielgrzymie pierwsze kroki kierują zazwyczaj do dolnego kościoła.Tam uwagę zwraca umieszczona w bocznym ołtarzu relikwia Cudu Eucharystycznego - strona brewiarza z odciśniętym na niej krwawym śladem Hostii.Cud Eucharystyczny, którego pamiątkę można oglądać w Cascii, miał miejsce w Sienie w 1330 r., zatem dużo wcześniej, zanim urodziła się św. Rita.Gdy jeden z młodych sieneńskich kapłanów, idąc do chorego, włożył Hostię niedbale między kartki brewiarza, zamiast jak to winien uczynić, do cyborium - ta poczęła krwawić, plamiąc dwie strony modlitewnika.Kapłan zrozumiawszy swój błąd, wrócił do Sieny i udał się do spowiedzi do przebywającego w tym czasie w mieście urodzonego w Cascii i słynącego ze świętości augustianina o. Simone Fidatiego.Ten poprosił o przyniesienie brewiarza i postanowił go przechować.Nigdy nie rozstawał się z relikwią, a kiedy poczuł, że jego życie dobiega kresu, jedną kartkę podarował klasztorowi w Perugii, drugą zaniósł do Cascii, gdzie wówczas złożona została w kościele św. Augustyna.Relikwię tę czciła św. Rita, przebywająca w Cascii w okresie od 1371 do 1447 r.W 1930 r., w 600. rocznicę cudu, odbył się w Cascii Kongres Eucharystyczny, z którego okazji wykonano artystyczną monstrancję na relikwię.Od 19 maja 1988 r. można ją czcić w dolnym kościele sanktuarium św. Rity. Poniżej tej relikwii przechowywane są szczątki bł. Simone Fidatiego.Święta od spraw beznadziejnych, jedna z najbardziej ukochanych świętych we Włoszech, czeka na wiernych w górnym kościele bazyliki.Kiedy wchodzę do jego wnętrza, trwa Msza św. Kościół mimo zwykłego dnia pracy wypełniony jest wiernymi po brzegi.W rygorystycznie przestrzeganej tu ciszy zmierzam do Kaplicy św. Rity, mieszczącej się w lewej absydzie, gdzie w zakratowanym, srebrnym relikwiarzu i kryształowej trumnie przechowywane jest ciało Świętej, zmarłej w 1457 r.Mimo upływu wieków zachowane jest w nietkniętym stanie. Lekko rozchylone usta św. Rity sprawiają wrażenie, jakby chciała coś powiedzieć.Rytmicznie powtarzające się: ciii... przypomina, że pielgrzym nie powinien otwierać swych ust.Najlepiej, gdyby mówił tylko sercem.Przestrzegany jest także zakaz robienia zdjęć.
Najlepiej zatem klęknąć i przez chwilę w ciszy modlić się za wstawiennictwem Świętej z Cascii - Specjalistki od spraw trudnych, często tak trudnych, że zdawać by się mogło po ludzku, beznadziejnych. Świętej znanej na całym świecie, choć nielubiącej wrzawy wokół siebie.Gdy w roku 1628 papież Urban VIII ogłasza dekret beatyfikacyjny siostry Rity, tłumy w Cascii są tak wielkie, a tumult czyniony przez nie tak widocznie dokuczliwy dla świątobliwej augustianki, że nagle otwierają się jej oczy, jakby chciała spojrzeniem przywołać wiernych do spokoju. 

2 komentarze:

Maks pisze...

Uwielbiam włoskie miasteczka, mają w sobie taki urok przez połączenie starożytności z nowoczesnością. Cudne! Pozdrawiam cieplutko i zapraszam do swojego kącika! :)

Unknown pisze...

Zdjęcia piękne, ale z pewnym zdziwieniem w podpisach i komentarzach do nich rozpoznałam obszerne fragmenty swojego tekstu "Pszczoły, róże i sprawy beznadziejne", zamieszczonego na łamach "Niedzieli" w sierpniu 2010 r. Nie wiem to, czy mam się cieszyć, czy raczej ubolewać, że tak bez pytania...
Poniżej link do wspomnianego artykułu:
https://www.niedziela.pl/artykul/92611/nd/Pszczoly-roze-i-sprawy-beznadziejne
Z poważaniem
Margita Kotas