czwartek, 18 lipca 2013

Makieta Jerozolimy

Aby zobaczyć w Muzeum Izraela (hebr. מוזיאון ישראל), położonego w pobliżu Knesetu w Jerozolimie makietę świątyni z czasów Jezusa wcale nie trzeba wchodzić do jego wnętrza.
Przechadzając się po Ogrodzie Sztuki można podziwiać eksponaty rzeźbiarstwa i instalacje artystyczne.

Szczególne miejsce zajmuje Sanktuarium Zwojów, w którym prezentuje się rzadkie rękopisy Biblii, wliczając w to zwoje z Qumran. Sanktuarium jest zbudowane jako biała kopuła.


Większość struktury (dwie trzecie) znajduje się pod ziemią. Budynek znajduje odzwierciedlenie w basenie z wodą, która go otacza. Naprzeciwko białej kopuły jest czarna ściana z bazaltu. Kolory i kształty budynku oparte są na opisie zawartym w dziele Wojny Synów Światłości przeciw Synom Ciemności - biała kopuła symbolizuje synów światłości, a czarna synów ciemności.


Model Drugiej Świątyni Jerozolimskiej odtwarza topografię i charakter architektury miasta sprzed  roku 66, w którym wybuchło powstanie przeciwko Rzymianom, co doprowadziło do zniszczenia miasta i świątyni.


Pierwotnie zbudowany na terenie Holyland Hotel, jest obecnie trwałym elementem muzeum.


Znajduje się w sąsiedztwie Sanktuarium Księgi i należy do ulubionych atrakcji turystycznych stolicy.
Po raz pierwszy model został zaprezentowany w roku 1966 na terenie jednego z jerozolimskich hoteli.Konstruowano go na żądanie właściciela hotelu, Hansa Krocha, dla uczczenia pamięci jego syna Jacoba, który zginął biorąc udział w Wojnie o Niepodległość Państwa Izrael.

Model został zbudowany pod kierunkiem prof. Avi-Jonah z Hebrew University w Jerozolimie. Budowa trwała cztery lata.


Jednak, kiedy działania związane z budową makiety na terenie hotelu doprowadziły do konieczności przeniesienia konstrukcji, Muzeum Narodowe Izraela przyjęło ją z otwartymi ramionami. Ponownie udostępniono ją zwiedzającym muzeum turystom w roku 2006.


Makieta, zbudowana w skali 1:50, zajmuje obecnie powierzchnię około dwóch tysięcy metrów kwadratowych. Umieszczono ją tuż obok centralnego punktu wystawy muzealnej, którym jest Sanktuarium Księgi.


Starożytne jerozolimskie pałace, domy, podwórza, ogrody, teatry i targi, wszystko to zostało w najmniejszym szczególe odwzorowane w tej niebywałej konstrukcji, nad którą góruje Świątynia Jerozolimska, centrum duchowe narodu żydowskiego. Jest to największe istniejące dziś odwzorowanie Świątyni.


Nowa lokalizacja makiety pozwala turystom oglądać ją z każdej strony, a także daje możliwość popatrzenia na nią z góry. Doskonale wtedy widać splendor starożytnego miasta, o którym mędrcy mówili: “dziesięć miar piękna zesłano światu, dziewięć z nich przypadło Jerozolimie.”


Rekonstrukcję Jerozolimy z pierwszego wieku nowej ery oparto na różnych źródłach, szczególnie na księgach rzymskiego kronikarza Józefa, Biblii, Talmudzie i Ewangeliach oraz na źródłach archeologicznych dotyczących samej Jerozolimy oraz podobnych miast z tego okresu.


Model jest uzupełniany w miarę zdobywania nowych danych z kolejnych źródeł.

Brak komentarzy: