czwartek, 9 grudnia 2010

Festival Peixe-Boi

W historii światowych rozrywek wpisany jest na jednej z głównych pozycji brazylijski karnawał. Brazylijczycy nie przepuszczą jednak żadnej okazji do dobrej zabawy.

Poza karnawałem w wielu miejscach odbywają się lokalne zabawy, które wprawdzie przyciągają o wiele mniejszą liczbę turystów, ale które pomagają w zachowaniu miejscowego folkloru.  


Od piętnastu lat w sercu Amazonii w Novo Airão organizowany jest Festival Peixe-Boi. W wolnym tłumaczeniu znaczy to festiwal ryby-byka.


Myślę, że poza słowem festiwal  trudno cokolwiek zrozumieć. Sam festiwal zadziwił mnie bardzo pozytywnie. Znając skromne środki finansowe i techniczne miejscowej ludności był on przygotowany naprawdę bardzo dobrze.Festiwal ten polega na tanecznej rywalizacji między dwiema grupami: Anavilhanas (nazwa pochodzi od archipelagu wysp w pobliżu Novo Airão) i Jaú (nazwa od parku narodowego o tej samej nazwie znajdującego się w granicach gminy). W każdej grupie około 300 osób za pomocą tańca pragnie przekazać przesłanie o konieczności ochrony peixe-boi (Trichechus inunguis). Piękne, barwne stroje, wymyślne mechanizmy pozwalające niektórym tancerkom wznieść się na wysokość powyżej słupa energetycznego, oszałamiający rytm bębnów, efektowne choreografie ukazują legendy o peixe-boi, o ich życiu i miejscowych zwyczajach związanych z tym ssakiem żyjącym w pobliskiej rzece Rio Negro.  Celem festiwalu jest rozpowszechnienie miejscowej kultury i ukazanie w większym wymiarze konieczność ochrony amazońskiej fauny i flory ze szczególnym uwzględnieniem peixe-boi.Najważniejszym momentem festiwalu jest zaprezentowanie w efektownym układzie tanecznym polowania na rybę-byka zgodnie z tradycją przekazywaną przez starsze pokolenia.Początek festiwalu sięga roku 1988 - grupa ludzi walczyła wtedy o uwolnienie małego peixe-boi przetrzymywanego w akwarium na głównym placu miasta. Przy tej okazji powstały liczne piosenki, pogłębiono badania nad tym ssakiem i powstała idea utworzenia festiwalu, który mówiłby o ssakach, zabijanych w bestialski sposób i których populacja niemal uległa zagładzie.
Od 1993 roku Festiwal Peixe-Boi odbywa się w Novo Airão pod koniec roku kalendarzowego. Oficjalnie ma to być ostatni piątek-sobota października, lecz coraz częściej odbywa się w ostatni piątek-sobotę listopada.

1 komentarz:

Darek pisze...

Kurcze nniesamowite stroje nawt lepsze niz w Rio