czwartek, 14 października 2010

Zamek św. Jerzego

Zamek św. Jerzego w Lizbonie (Castelo de São Jorge) położony jest w jednej z najstarszych części miasta i góruje nad nim. Jest widoczny z centrum stolicy Portugalii i z jego murów można zobaczyć najpiękniejszą panoramę miasta.

Położony jest w jednej z najstarszych części miasta i góruje nad nim. Został zbudowany przez Maurów w XII wieku na fundamentach poprzedniej budowli z V wieku.

Castelo de São Jorge pełnił różne funkcje – poczynając od twierdzy, przez królewską rezydencję, po więzienie. W 1147 został zdobyty w trakcie oblężenia Lizbony.

Według jednej z legend, rycerz imieniem Martin Moniz, zauważając, że jedne z wrót są otwarte, własnym ciałem uniemożliwił ich zamknięcie. Rycerz zginął, ale to umożliwiło zdobycie zamku.

Po przeniesieniu stolicy Portugalii, z Coimbry do Lizbony, zamek stał się siedzibą dworu.
Za panowania króla Dionizego I w 1300 r., zamek został gruntownie wyremontowany. Pod koniec XIV w. na polecenie króla Jana I został poświęcony św. Jerzemu. To tutaj, w 1499 roku, po triumfalnym powrocie z Indii, został przyjęty przez Manuela Pierwszego - Vasco da Gama.
Kiedy na początku XVI w. król Manuel I kazał wybudować pałac nad Tagiem, Zamek św. Jerzego stracił na znaczeniu. W 1531 został uszkodzony w czasie trzęsienia ziemi. W 1569 Sebastian I nakazał jego rekonstrukcję z zamiarem ustanowienia tu rezydencji. W czasie hiszpańskiego panowania, zamek służył jako koszary i więzienie.W czasie trzęsienia ziemi w 1755 r., zamek został poważnie zniszczony. Przyczyniło się to do jego degradacji i upadku. Dopiero w latach trzydziestych XX w. podjęto prace konserwatorskie.Dziś Castelo de São Jorge jest jedną z głównych atrakcji Lizbony. Dzięki temu, że z murów rozciągają się przepiękne widoki na stolicę Portugali, zamek przyciąga nie tylko turystów, ale także zakochane pary, które chcą wspólnie spędzić romantyczny wieczór.
Wstęp do zamku kosztuje 5€. Najlepiej dojechać tutaj tramwajem 28 – do przystanku Santa Luzia (stąd roztacza się bajeczny widok).

Brak komentarzy: