środa, 7 lipca 2010

Sacsayhuaman

Turysta jedzie do Peru żeby zobaczyċ to co pozostało z inkaskich budynków. Słynne na cały świat Machu Piccho przyciąga miliony zwiedzających z całego świata. Jednym z miejsc które trzeba „zaliczyċ” w podróży po inkaskich pozostałościach to Cuzco. 
Nad miastem górują ruiny ogromnej inkaskiej twierdzy Sacsayhuaman. To co dziś można oglądaċ to tylko jedna piąta dawnej twierdzy, którą Inkowie nazwali „Zadowolony Jastrząb”.
W 1536 roku hiszpańscy zdobywcy po opanowaniu twierdzy użyli kamieni, z których była wzniesiona do budowy domów w pobliskim Cuzco. Ogromne kamienne głazy, które pozostały na miejscu w dalszym ciągu są świadkami ogromnego kunsztu i zdolności budowlanych inków.
Trudno sobie wyobraziċ jak bez nowoczesnych maszyn można było tak doskonale dopasowaċ kamienne głazy, że bez użycia jakielkowiek zaprawy tworzą one wspaniały mur. Został dopasowane tak idealnie, że między kamienie nic nie można włożyċ. Wśród pozostałych głazów uwagę przykuwa jeden ważący 30 ton.

Inkowie zbudowali Cuzco na planie pumy, której głową była twierdza Sacsayhuaman. W inkaskiej mitologii puma symbolizowała ziemię i chroniła rzeczy znajdujące się na ziemi.

Twierdze tworzyły trzy rzędy zygzakowatych murów zewnętrznych, symbolizujących zęby pumy, oraz wzgórze Rodadero z wałami obronnymi, gładzonymi głazami i pięknie rzeźbionymi kamiennymi ławami. Na płaskim terenie pomiędzy tymi budowlami odbywają się uroczystości w czasie barwnych świąt Inti Raymi.

Najbardziej niesamowicie wyglądają pozostałości zygzakowatych murów obronnych, nad którymi w czasach Inków górowały trzy wieże.

Według hiszpańskiego kronikarza Pedro Cieza de Leon twierdzę budowało ponad 20 tysięcy ludzi. Około 6 tysięcy osób transportowało bloki skalne ciągnąc je za pomocą wielkich lin z odległego o parę kilometrów kamieniołomu. 4 tysiące łupało i obrabiało kamienie, a pozostali przygotowywali wykopy i fundamenty. Do naszych czasów zachowały się tylko fundamenty.

W środku znajduje się okrągła baszta otoczona podwójnym murem, pełniąca rolę donżonu, czyli ostatniego punktu oporu obrońców. Twierdza Sacsayhuaman miała duże znaczenie religijne i strategiczne.

Tutaj stoczono jedną z najbardziej krwawych bitew między Hiszpanami a zbuntowanym Inką Manco Capakiem. Władca został pokonany, stracił większość ludzi i musiał wycofać się do Vilcabamby. Na ciała poległych rzuciły się kondory, stąd też osiem ptaków znajduje się w herbie Cuzco.

Twierdza Sacsayhuaman jest uważana za jedno z najwięszych osiągnięċ architektonicznych inków. Jej budowę rozpoczęto przed 1438 rokiem za panowania Pachakuti Inka Yupanki.

Według kronikarza Garcilaso de la Vega budowa twierdzy trwała 50 lat i w chwili przybycia konwistadorów była już ukończona. W twierdzy znajdował się ogromne magazyny broni, żywności oraz kanał do dystrybucji wody.

W 1983 roku objekt położony na wyskości 3700 m n.p.m został wpisany wraz z historycznym miastem Cuzco na listę światowego dziedzictwa UNESCO.


W 2008 roku archeolodzy odkryli w pobliżu Sacsayhuaman ruiny świątyni pochodzącej z czasów preinkaskich (900-1200).


Sacsayhuaman zachwyca swoim ogromem i piękym widokiem na Cuzco.

Brak komentarzy: