sobota, 27 czerwca 2009

Rio de Janeiro część II

Corcovado i Głowa Cukru

Usatysfakcjonowani słoneczną kąpielą na jednej z brazylijskich plaż wybierzmy się na Corcovado (Garbatą Górę) – wzgórze ze słynnym posągiem Chrystusa Zbawiciela.
Aby dotrzeć na szczyt (710 m n.p.m.), musimy przebrnąć przez największy na świecie (120 km kw.), a wyrastający w sercu miasta, tropikalny rezerwat– Park Narodowy Tijuca.
Stamtąd można podziwiać wystrzeliwującą w niebo na 30 metrów i ważącą ponad tysiąc ton granitową figurę Chrystusa, a także rozkoszować się wspaniałym krajobrazem zatoki Guanabary i wyrastającą ponad nią Pao de Acucar – Głową Cukru (396 m n.p.m.).
Górę tę Indianie nazywali Pau-na-Acuqua, co oznacza „wysoka, spiczasta, samotna góra”. Portugalczykom indiańskie dźwięki kojarzyły się jednak z „pao de acucar”, gdyż wtedy myśleli tylko o cukrze, a ponadto granitowy monolit przypominał kształtem gliniane stożkowe formy do brylenia rafinowanego cukru.
Warto się na nią wdrapać choćby po to, by z jej szczytu rozkoszować się pięknie zachodzącym słońcem.
Kostka Rubika i Baba Jaga
Zwiedzanie centrum Rio de Janeiro najlepiej rozpocząć od klasztoru św. Benedykta, położonego na zboczu wzgórza, tuż nad zatoką przy Avenida Rio Branco. To najpiękniejsza w tym mieście budowla w stylu kolonialnym oraz rokoko.
Ściany wyłożone są drewnem, rzeźbione i ozdobione złotem.
Stąd najwygodniej przespacerować się na plac Pio X do kościoła Matki Bożej Gromnicznej, jednej z nielicznych świątyń neoklasycznych w Rio. Wzrok przykuwa ogromna kopuła ważąca 630 ton.
Kierując się dalej w stronę ulicy Primeiro de Marco dotrzemy do kościoła p.w. Matki Bożej Karmelitańskiej, gdzie koronowano dwóch brazylijskich cesarzy – Pedra I i Pedra II.
Po drugiej zaś stronie Praca XV de Novembro – miejsce, w którym rozpoczęła się historia Rio de Janeiro. Znajduje się tu Pałac Imperatorów (dziś Muzeum Sztuki Współczesnej), targi wyrobów miejscowych rzemieślników oraz stacje promów łączących Rio de Janeiro z Niteroi.
Koniecznie trzeba wybrać się też na plac Carioca, gdzie odbywa się wielki niekończący się targ, a także do usytuowanego u jego stóp klasztoru św. Antoniego, którego wnętrze zachwyca pięknymi zdobieniami z wieków XVII i XVIII.
Uwagę przykuwają też portugalskie kafle z niebieskimi wzorami zdobiące zakrystię kościoła oraz rzeźby z drewna jacaranda.
W sąsiedztwie placu Carioca wznoszą się dwie interesujące budowle – jedna z nich kształtem przypomina kostkę Rubika,
druga – „chatkę Baby Jagi”. W ich pobliżu wznosi się nowoczesna katolicka katedra zaprojektowana przez Edgara de Oliveira da Fonseca w kształcie stożka o wysokości 96 metrów. Katedra jest ogromna.
Jej wnętrze może pomieścić nawet 200 tysięcy osób.
Rio de Janeiro szczyci się również jednym z najpiękniejszych ogrodów botanicznych świata. Ufundował go książę regent Dom Joao VI w 1808 roku. Przez długie lata ogród był prawdziwą ostoją dla indyjskiej roślinności. Dziś można go nazwać sanktuarium natury. Na ponad 140 ha rośnie 235 tysięcy roślin i drzew.
Uwagę przykuwa aleja palm królewskich – każde ze 134 drzew liczy ponad 160 lat. Niezapomnianych wrażeń dostarcza orchidiario oraz część poświęcona roślinności Amazonii i Japonii.

Brak komentarzy: