sobota, 13 grudnia 2008

Montevideo

Montevideo to miasto na wybrzeżu Atlantynku przy estuarium La Platy. To największe miasto, a zarazem od 1828 roku stolica Uruguwaju. Współrzędne geograficzne miasta to: 34,5° S, 56°W. Miasto zajmuje powierzchnię 187 km², a zamieszkuje je ok. 1,5 mln osób (2000), tj. 44% mieszkańców kraju.

Monte VI de E.O. w ten sposób marynarze zaznaczali na dawnych kartach szóstą (VI) górę (Monte), którą widzieli płynąc wzdłuż urugwajskiego wybrzeża ze wschodu (E) na zachód (O). I właśnie fonetycznemu odczytowi tego zapisu Montevideo zawdzięcza swoją obecną nazwę.Obszary obecnego Urugwaju zamieszkiwali w czasach prekolumbijskich Indjanie Charrua. W 1516 roku hiszpański żeglarz Juan Diaz de Solis dotarł do ujścia La Platy, jednak aż do lat 20. XVII w. nie powstała tam żadna osada. Wtedy to w 1726 roku Hiszpan Bruno Mauricio de Zabala utworzył na terenie obecnego Montevideo fort, mający chronić hiszpańskie interesy na tych ziemiach. Dzięki korzystnemu położeniu geograficznemu i strategicznemu miejsce to szybko zyskało na znaczeniu. Wzniesiono wówczas obiekty służące głównie celom militarnym, takie jak mury obronne, port oraz budynki marynarki wojennej. Wokół fortu zaczęło powstawać miasteczko, które początkowo nosiło nazwę La Ciudad de San Felipe y Santiago de Montevideo.
Na jego rozwój zasadniczy wpływ miały najlepsze w regionie warunki geograficzne, m.in.: zatoka tworząca naturalny port, 132-metrowy szczyt Cerro de Montevideo (od którego nazwę przejęło miasto), stanowiący doskonały punkt obserwacyjny oraz półwysep, gdzie wzniesiono pierwsze zabudowania - obecnie najstarsza część miasta - La Ciudad Vieja. Przełomowym w historii miasta był rok 1778, kiedy wraz z królewskim dekretem o wolnym handlu Montevideo weszło w okres gwałtownego wzrostu gospodarczego. Przerodziło się ono z bazy wojskowej w miasto handlowe i portowe. Mury obronne i inne zabudowania militarne rozebrano, mimo iż fort został symbolem miasta i widnieje w jego herbie.
Obecnie przeszłość styka się tu z nowoczesnością, miejsca historyczne z najważniejszymi budynkami stolicy. Do najciekawszych zabytków tej części miasta należy m.in. teatr Solis, otwarty w 1856. Znajduje się w nim najstarsza i najważniejsza sala w Montevideo. Pamiątką czasów koloniajlnych jest La Puerta de la Ciudadela, będąca wejściem do części kolonialnej stolicy.
Cytadela była najważniejszym bastionem obrony militarnej półwyspu. Usytuowana jest na Plaza Independencia (Placu Niepodległości ) i łączy La Ciudad Vieja z centrum. Na placu wznosi się olbrzymia statua największego bohatera narodowego Urugwaju Jose Gervasio Artigasa. Wśród wyróżnia się Pałac Salvo - 26-piętrowy budynek, niegdyś najwyższy w całej Ameryce Południowej.

Ciekawą dzielnicą jest Pocitos. Jej największa atrakcja to bulwar, który przebiega wzdłuż wybrzeża i łączy ze sobą liczne plaże. W ich sąsiedztwie ulokowały się kluby, restauracje i dyskoteki.
Plaża PocitosNa ulicy sprzedaje się naprawdę wszystko, począwszy od owoców i warzyw, przez kury, kaczki, szynszyle i rybki akwariowe, a skończywszy na starych książkach, nieużywanych tablicach rejestracyjnych, śrubkach od nieprodukowanych już maszyn, lalkach bez nóg, ubraniach ze skóry, obrazach i rurach wydechowych.

Brak komentarzy: