środa, 24 grudnia 2008

Paraty

Paraty to małe miasteczko w stanie Rio de Janeiro do którego zawsze z przyjemnością wracam. Jego stare kościoły, brukowane ulice i okoliczne lasy, wodospady, wyspy i szmaragdowo-zielone morze przyciągają wielu turystów zainteresowanych mieszania turystyki kulturalnej i bardziej naturalny ustawienia.

Paraty formalnie zostało założone jako miasto przez portugalskich kolonizatorów w 1667 roku, w regionie zamieszkałym przez indian Guarani. W języku tupi "Paraty" oznacza "rzeka ryb".

Po wykryciu najbogatszych na świecie kopalni złota w 1696 w górach Mias Gerais, Paraty stało się portem wywozu złota do Rio de Janeiro, a stamtąd do Portugalii. Doprowadziło to do powstania "Caminho do Ouro" czyli "Złotego szlaku", 1200 km drogi przez góry, która połączyla Paraty z Diamantina, Ouro Preto i Tiradentes. Złoty Szlak został włączony na liste Światowego Dziedzictwa Kulturowego w sierpniu 2004 roku.


W centrum Paraty duża część budynków nie uległa zmianie od 250 lat lub więcej. Obowiązuje tylko ruch pieszy lub rowerowy.

Paraty oferuje lasy tropikalne, ponad 60 wysp, 300 plaż morskich i niezapomniane krajobrazy.Brak komentarzy: