sobota, 8 grudnia 2018

Szopka z piasku


7 grudnia wieczorem zapalono światła na 23 metrowej choince ustawionej na placu Świętego Piotra w Watykanie.
W tym roku świerk pochodzi z północy Włoch z okolic Pordenone.



Została odsłonięta również szopka wykonana z ponad 700 ton piasku.



Piasek do budowy przywieziono 24 ciężarówkami z miasteczka Jesolo w Wenecji Euganejskiej, tam takie szopki są budowane od kilkunastu lat.



Piasek z tej plaży charakteryzuje się on dużą zawartością iłu, dzięki czemu bardzo dobrze nadaje się do budowania takich konstrukcji.



Szopkę wykonało trzech specjalizujący się w rzeźbie z piasku artyści, którzy potrzebowali dwa tygodnie na ukończenie rzeźby.



W trakcie prac do piasku dodano tylko jeden składnik - wodę. Następnie piasek był bardzo mocno ubijany w drewnianych skrzyniach. Po zdjęciu drewnianej obudowy pozostały mocne i twarde bloki gotowe do rzeźbienia.



Szopka składa się z trzech zakończonych półkoliście płyt, na których wyrzeźbiono postaci anioła, pasterzy, Świętej Rodziny, Trzech Króli i zwierząt.



Jest bardzo prosta i skromna, zajmuje 25 m². Jej konstrukcja w formie płaskorzeźby ma 16 m długości, 5 m wysokości i 6 m głębokości. Szopka z piasku to największy rzeźbiarski projekt na placu św. Piotra od czasu, gdy na kolumnadzie Berniniego zostały umieszczone posągi świętych.



Piasek do rzeźbienia został przygotowany poprzez zmieszanie z woda i ubijanie. W ten sposób powstała 5 metrowa konstrukcja w której rozpoczęto rzeźbienie.



Artyści użyli kombinacji dwóch technik rzeźbiarskich: kucia i modelowania. Główny kształt został wykuty ale niektóre części dolepiono.



Na zakończenie całość spryskano zwyczajnym klejem winylowym, aby powstała warstwa ochronna, odporna na działanie wiatru i deszczu.

Brak komentarzy: