sobota, 26 sierpnia 2017

Żółwi świat

Żółwie (nazwa systematyczna nieustalona) – rząd owodniowców z gromady zauropsydów (Sauropsida) lub według linneuszowskiej klasyfikacji rząd z gromady gadów (Reptilia) J.
Rząd żółwi dzieli się na 2 podrzędy, 14 rodzin i obejmuje 328 gatunków oraz 124 podgatunki żyjące w czasach nowożytnych, tj. od 1500 roku n.e.W tym czasie wyginęło 8 gatunków oraz 2 podgatunki. Charakteryzują się obecnością pancerza chroniącego cały tułów.Wśród żółwi spotyka się zwierzęta zarówno mięsożerne, jak i roślinożerne, wodne i lądowe.Wszystkie są jajorodne.Zapłodnienie wewnętrzne odbywa się za pomocą narządu kopulacyjnego.Żółwie pomimo tego, iż są mniej zróżnicowane morfologicznie od innych gadów, potrafiły
opanować najróżnorodniejsze środowiska poczynając od mórz, a na terenach pustynnych kończąc.Występują na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy, lecz zdecydowana większość to mieszkańcy ciepłej i umiarkowanej strefy wszystkich kontynentów oraz wysp oceanicznych i oceanów.Istnieje kilka gatunków żółwi, które zamieszkują Amerykę Północną, Europę i Australię, gdzie występuje klimat umiarkowany (mroźna zima lub bardzo gorące lato).Gatunki te potrafią przetrwać w takim klimacie, ponieważ zapadają w sen zimowy (hibernacja) lub sen letni (estywacja).Jedynym żółwiem występującym na terenie Polski w granicach swojego naturalnego obszaru występowania jest żółw błotny.Żółwie mają raczej dobry wzrok, ale pokarm zdobywają posługując się węchem. Gatunki wodne mają nozdrza na czubku głowy, by mogły oddychać całkowicie zanurzone w wodzie.Kończyny tych zwierząt mają różny kształt i wielkość – u lądowych są grube i zaopatrzone w pazury, u morskich wyglądają jak wielkie wiosła, by ułatwić pływanie.Gatunki ziemnowodne natomiast mają i płetwy i ostre pazurki, którymi rozrywają pokarm. Młode żółwie morskie są bardziej drapieżne od dorosłych-głównie roślinożerców.Ich pokarm to skorupiaki i mięczaki, a czasem również ryby. Meduzy to przysmak żółwia skórzastego.Żółwie słodkowodne są mięso lub wszystkożerne przez całe życie. Zjadają owady, robaki, ryby, mięczaki, węże i pisklęta oraz padlinę.Polują aktywnie sprawdzając teren lub z zasadzki. Mogą upodobnić się do otoczenia dzięki temu, że ich skorupy często porastają glony.Lądowe są roślinożerne. Pokarmem ich są łodygi kaktusów, liście, owoce i kwiaty.Żółwie mieszkające w lesie zjadają grzyby, niektóre gatunki żywią się odchodami.Żółwie rosną bardzo powoli, jedynie w młodym wieku notuje się znaczne przyrosty, aż do czasu, kiedy żółw osiągnie dojrzałość płciową, a jego wielkość uczyni go niestrawnym dla drapieżników. 

Brak komentarzy: