piątek, 7 lipca 2017

O Cebreiro

W maleńkim O Cebreiro położonej na wysokości 1293 m n.p.m, od którego wielu pielgrzymów zaczyna ostatnie etapy drogi do Santiago, zachowały się pallozas – czyli okrągłych lub owalnych wiejskich chat ze stożkowatym, krytych słomą dachem.
Reprezentują one dawną, tradycyjną architekturę pochodzenia celtyckiego.Nikt już w nich nie mieszka, stanowią pomnik narodowy. Można uzyskać pozwolenie na nocleg w którejś  z nich. Obecnie jest tam Muzeum Etnologiczne, do którego wstęp jest wolny.Miejscowość znajduje się na szlaku do Santiago de Compostela i szczyci się schroniskiem z  IX w.
Tutejsze sanktuarium jest najstarszym zabytkiem Szlaku Jakubowego.W przedromańskim kościele Santa María la Real (IX w.), który zachował się do dziś, zdarzył się cud przemiany wina i chleba w Ciało i Krew Chrystusa; w świątyni przechowywany jest kielich, zwany Świętym Graalem (XII w.), w którym nastąpił ów cud.W 1486 r. przez O’Cebreiro przechodziła, w czasie pielgrzymki do Santiago de Compostella, katolicka królowa Izabela I Kastylijska (1451-1504).Po wysłuchaniu opowiadania o zdarzeniach sprzed prawie dwóch wieków obejrzała pamiątki Cudu, przechowywane troskliwie w tabernakulum, w kielichu i na patenie.Natychmiast nakazała wykonanie specjalnego kryształowego relikwiarza, w którym w ampułkach umieszczono Cudowną Krew kielicha Cudu i Hostię Ciała z pateny.Relikwiarz objął też kielich i patenę. Legenda niesie, że ta arcykatolicka królowa zamierzała zabrać relikwie ze sobą, ale konie odmówiły posłuszeństwa…Wizerunek kielicha z O’Cebreiro uwieczniony został na herbie hiszpańskiej Galicji…Obecnie O Cebreiro posiada 20 domów. Wydaje się, że czas dawno się tutaj zatrzymał. Wioska ta powstała dzięki i dla pielgrzymów do Santiago.


Był tu szpital z XIw. do 1854r., prowadzony przez mnichów. XII-wieczny kościół posiada zabytkową XII-wieczną figurę Maryi.Na zewnątrz znajduje się popiersie z brązu księdza proboszcza - Ks. Elias Valina, który swoje życie poświęcił camino i pielgrzymom. To właśnie on od tego miejsca zaczął znakować szlak w … żółte strzałki.

Brak komentarzy: