piątek, 2 grudnia 2016

Wrocławski Rynek

Wrocławski Rynek ma niemal 3,8 hektara i należy do największych dawnych placów targowych w Polsce (większe rynki są tylko w Krakowie i Olecku).
Za to późnogotycki ratusz z 66-metrową wieżą jest najokazalszą tego typu budowlą w kraju.



W jego podziemiach działa do dzisiaj Piwnica Świdnicka, jeden z najstarszych w Europie lokali gastronomicznych.



W XIX wieku powstał gmach nowego ratusza, w którym dzisiaj mieści się sala posiedzeń Rady Miejskiej oraz gabinet prezydenta Wrocławia.



W dawnym ratuszu swój oddział ma Muzeum Miejskie.



Rynek otaczają kamienice, ufundowane przez wrocławskich patrycjuszy.



Oryginalnym budynkiem, różniącym się stylistyczne od reszty zabudowy w Rynku, jest modernistyczny wieżowiec według projektu Heinricha Rumpa wybudowany w 1930 r.



Po II wojnie światowej Rynek przeszedł kilka metamorfoz.



W 1956 r. pojawił się pomnik komediopisarza Aleksandra hrabiego Fredry, który wcześniej stał we Lwowie.



W latach 70. zlikwidowano trasy tramwajowe oraz poważnie ograniczono ruch samochodowy (zniknęła także stacja benzynowa).



Na swoje miejsce wrócił zrekonstruowany pręgierz, zniszczony podczas wojny.



W 2000 r. na pl. Gołębim, w zachodniej części Rynku, stanęła fontanna, nazwana „Zdrojem” na cześć ówczesnego prezydenta miasta Bogdana Zdrojewskiego.



To pręgierz, fontanna oraz pomnik Fredry są najpopularniejszymi punktami orientacyjnymi w Rynku, pod którymi umawiają się wrocławianie i ich goście.



Lubiane są także Jaś i Małgosia – dwa ocalone domki altarystów (opiekunów ołtarza w pobliskim kościele św. Elżbiety) w północno-zachodnim narożniku Rynku.



Rynek we Wrocławiu to miejsce jarmarków bożonarodzeniowych, imprez sylwestrowych, uroczystości religijnych, akademickich, wojskowych.



W 2012 r., przy okazji mistrzostw Europy w piłce nożnej, Rynek był olbrzymią strefą kibica, w której bawiło się nawet po 30 tys. widzów.



213 metrów długości i 178 metrów szerokości ma wrocławski Rynek.



60 kamienic otacza Rynek z czterech stron, w tym: Kamienica pod Złotym Słońcem, Kamienica pod Gryfami, Kamienica pod Siedmioma Elektorami,



Kamienica pod Błękitnym Słońcem oraz dom towarowy braci Barasch (dzisiaj dom handlowy Feniks).



Od Rynku odchodzi 11 ulic.

Brak komentarzy: