piątek, 18 listopada 2016

Włazy kanalizacyjne

Każdą studzienkę znajdującą się na drodze muszą przykrywać włazy żeliwne.
Włazy żeliwne różnią się swoim wyglądem.Mogą być włazy prostokątne albo te najpopularniejsze – okrągłe.Kanalizacyjne „klapy” mogą służyć promocji miast, być nośnikami reklam, a nierzadko prawdziwymi dziełami sztuki, niosącymi ze sobą historyczną wartość.Stałym elementem kanalizacji deszczowych i sanitarnych są studzienki rewizyjne.Przykrywa się je specjalnymi żeliwnymi włazami z pokrywą.Pokrywy są jedynymi widocznymi na powierzchni elementami podziemnej sieci.W praktyce najbardziej rozpowszechnione są włazy okrągłe.Rzadziej stosowane były włazy prostokątne z również okrągłymi pokrywami.Wody deszczowe i powierzchniowe wpływają do sieci kanalizacyjnej przez specjalne studzienki, tzw. wpusty deszczowe.Wpusty deszczowe umieszcza się w rynsztokach ulic i placów, w najniżej położonych miejscach terenu.Następnie przykrywa kratą i podłącza do rur odprowadzających do studzienki rewizyjnej, skąd wody deszczowe płyną do kolektora.Istnieje wiele różnych typów wpustów deszczowych.Wśród nich można wyróżnić dwie zasadnicze grupy.Wpusty deszczowe z osadnikiem i bez osadnika typu przepływowego.Kraty i otwory we wpustach mogą być umieszczane w poziomej i pionowej płaszczyźnie.Rzadziej były używane wpusty zaopatrzone w boczne otwory do odprowadzania wody umieszczone w dolnej części krawężnika.Otwory odbiorcze tych wpustów i część przylegającego chodnika przykrywano żeliwną skrzynką.Ze względu na przelewanie się wody przez wpusty zaopatrzone tylko w boczne otwory w praktyce eksploatacji kanalizacji rzadko są obecnie stosowane.Istnieją poza tym wpusty deszczowe z kombinowanym rozmieszczeniem otworów: w płaszczyźnie pokrycia i w płaszczyźnie krawężnika.Kraty wykonywano z żeliwa.Poza tym było lub jest używanych wiele innych konstrukcji wpustów deszczowych i krat odbiorczych, które nie mają jednak szerszego zastosowania.Włazy i kratki kanalizacyjne są dziś jednym z najmniej dostrzeganych elementów zabytkowej infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej, która powstawała na ziemiach polskich na przełomie XIX i XX wieku.Tylko ich pobieżna rejestracja wzbogaca naszą wiedzą na temat firm wykonujących swoje usługi dla ówczesnych zakładów wodociągowych.Zdarzają się obecnie przypadki praktykowania przez poszczególne zakłady wodociągowe umieszczania na pokrywach włazów specjalnych napisów czy też wzorów ikonograficznych mających upamiętniać szczególne wydarzenia z historii tych firm.Obok włazów wodociągowych jest wiele włazów sieci gazowniczych i telekomunikacyjnych.

5 komentarzy:

Daniel Zawadzki pisze...

Z tego co ja się orientuję to włazy kanalizacyjne zazwyczaj były robione z mosiądzu. W sumie teraz zbytnio nie mam pojęcia jeśi chodzi o nową technikę. Wiem tylko, że jak dojdzie do zatkania kanalizacji to wtedy taką rurę należy szybko udrożnić. W moim przypadku korzystam z https://www.stankan.pl/udraznianie-rur-kanalizacyjnych gdyż mam epwność że ekipa pojawi się bardzo szybko.

Dariusz Morawski pisze...

Ja również ostatnio kupowałem włazy rewizyjne https://www.alumatex.pl/wlazy-rewizyjne/ aby mieć pewność, że cała moja instalacja będzie przebiegała prawidłowo. teraz mam bardzo dobry dostęp do najważniejszych przyłączy poprzez ten właz.

Agata Borowska pisze...

Ciekawie opisane. Czekam na jeszcze więcej.

Przemysław Tolewski pisze...

Samych włazów kanalizacyjnych jest cała masa i raczej takie widoki zna każdy z nas. Jeśli już mówimy o instalacjach wodnych to ja mogę polecić bardzo zbiornik hydroforowy https://www.dostudni.pl/zbiorniki-2000l,c71.html dzięki któremu brak wody pitnej nie będzie dla nas zaskoczeniem.

Radosław Żelazny pisze...

Super artykuł. Pozdrawiam serdecznie.