piątek, 16 października 2015

Museu de Marinha

Museu de Marinha w Lizbonie, czyli Muzeum Marynarki Wojennej, to jedno z najciekawszych muzeów w całej Lizbonie, a jednocześnie muzeum, które posiada jedną z największych w Europie kolekcji poświęconych rozwojowi sztuki żeglarskiej na przestrzeni wieków.
W Museu de Marinha  w Lizbonie znajdziemy różnego rodzaju repliki i modele okrętów, na których Portugalczycy odkrywali kiedyś świat, stare mapy, broń okrętową, przyrządy nawigacyjne, w tym największą na świecie kolekcję astrolabiów, oryginalne modele statków oraz wiele innych rzeczy, które sprawiają, że czas spędzony w Muzeum mija bardzo szybko.
Museu de Marinha działa od 15 sierpnia roku 1962, kiedy to znalazło finalnie swoją siedzibę w zachodnio-północnym skrzydle Klasztoru Hieronimitów w Belem.
Starania o utworzenie Museu de Marinha  podjął już król Portugalii Luis I w połowie XIX wieku, jednak należało czekać ponad 100 lat, aby móc oglądać kolekcję, która dostępna jest dzisiaj.
Każdego roku Museu de Marinha  w Lizbonie odwiedza ok. 150 000 turystów, co czyni je jednym z najczęściej odwiedzanych muzeów w całej Portugalii.
Mimo tego w tym Muzeum nie widać, ani czuć tłumów.
Kolekcje są zebrane na stosunkowo małej powierzchni, jednak turyści rozchodząc się po wszystkich salach nie powodują uczucia tłoku.
W Museu de Marinha  znajdziemy obiekty i kolekcje, które nawiązują m. in. do różnych aspektów  dominacji Portugalii na morzach i oceanach świata, Ery Wielkich Odkryć Geograficznych, rozwoju sztuki żeglarskiej przez stulecia.
Dodatkowo zobaczymy tam setki modeli statków – od kilkucentymetrowych po kilkumetrowe oraz oryginalne jednostki pływające.
Wdzięku dodają rzeźby najsłynniejszych Portugalczyków, którzy zapisali się na kartach historii, reprodukcje starych map, przyrządy nawigacyjne różnego typu oraz wnętrza Klasztoru Hieronimitów.
Wejście do Museu de Marinha  w Lizbonie znajduje się w zachodnim skrzydle Klasztoru Hieronimitów w dzielnicy Belem.
Klasztor Hieronimitów to perła stylu manuelińskiego, zbudowany pierwotnie blisko brzegu rzeki Tag, miał nie tylko zapewnić duchowe wsparcie dla marynarzy wypływających w dalekie wyprawy, ale również pokazać potęgi Portugalii w czasie Wielkich Odkryć Gegoraficznych.
Wchodząc do Muzeum już na wejściu możemy zobaczyć dużą rzeźbę Henryka Żeglarza, w tle której znajduje się XVI wieczna mapa świata z zaznaczonymi odkryciami Portugalczyków.
Za Henrykiem Żeglarzem znajdziemy rzeźby przedstawiające m.in. Gil Eanesa lub Diogo Cao, którzy już na stałe wpisali się w historię odkryć geograficznych.
Warto zwrócić uwagę również na duży witraż znajdujący się po prawej stronie, a który przedstawia w ciekawy sposób drzewo genealogiczne królów portugalskich.
Wchodząc na kolejnego pomieszczenia na początek zobaczymy różnego rodzaju modele karawel, które służyły Portugalczykom do pierwszych wypraw w nieznane.
Zobaczymy m.in. szczegółowy model statku Sao Gabriel, na którym Vasco da Gama wyruszył w swoją słynną drogę do Indii w 1498 roku oraz figurkę Archanioła Rafaela, którą na swoim statku Sao Rafael Vasco da Gama wiózł do Indii, a która zachowała się do dnia obecnego.
Jest to jeden z najcenniejszych eksponatów w całym Muzeum Marynistycznym.
Zobaczyć również można model statku „Madre de Deus”, który został zwodowany w Lizbonie w roku 1589 i dwa razy odbył podróż morską do Indii, a który został przejęty przez Anglików w roku 1592 i ze względu na swój rozmiar i budowę wystawiony na widok publiczny w Dartmouth.
Pod ścianą znajduję się potężna kolubryna z XVII wieku, której strzelała pociskami o wadze nawet do 6 kg.
Warto też przyjrzeć się dużej kolekcji instrumentów nawigacyjnych różnego typu.
Zobaczymy tutaj m.in. sekstansy, astrolabia, globusy, busole, stare mapy.
Muzeum Marynistyczne posiada największą kolekcję astrolabiów na świecie.
Dodatkowo zobaczymy tutaj przyrządy nawigacyjne zrobione przez mistrza swoich czasów, czyli Holendra Willema Blaeu, który żył i tworzył w wieku XVII.
W kolejnych salach podziwiać można rozwój portugalskiej floty transportowej, przemysłowej i wojennej na przestrzeni wieków.
Zobaczymy nie tylko modele najważniejszych statków Marynarki Wojennej, ale również potężne statki służąco do celów rybołówstwa, transportu po rzekach, czy przewożenia słynnego portugalskiego wina.
Warto zwrócić uwagę na szczegółowe modele statków korwety „Sagres”, „Rio Tamega”, krążownika „Adamastor” lub statku „Pedro Nunes”.
W Museu de Marinha  zobaczyć też możemy zachowane wyposażenie wnętrz jachtu Amelia, który służył rodzinie królewskiej, a który został zbudowany w roku 1900 w Anglii.
Przechodząc z zabudowań Klasztoru Hieronimitów do kolejnego budynku, zbudowanego w połowie XX wieku, zobaczymy inne modele statków.

W Sali Galeonów znajdziemy modele statków oraz innych maszyn, które związane są z morzami i oceanami.

Brak komentarzy: