piątek, 30 października 2015

Albertina, Prado i Królowa Zofia

Będąc w podróży warto znaleźć trochę czasu aby odwiedzić muzeum. Niektóre z nich naprawdę zasługują na uwagę.
Położona w historycznym sercu Wiednia galeria Albertina łączy imperialny szyk z arcydziełami malarstwa.


Połączenie austriackiej historii z najnowocześniejszym muzeum o międzynarodowej klasie sprawia, że wizyta w galerii Albertina to niepowtarzalne przeżycie.


Jako największy habsburski pałac mieszkalny w mieście, galeria posiada 21 umeblowanych „komnat przepychu” i zalicza się tym samym do najkosztowniejszych klasycystycznych pałaców w Europie.


Od momentu ponownego otwarcia w 2003 roku Albertina oferuje imponujący program wystaw obejmujący wyjątkowe dzieła sztuki od XV wieku do współczesności.


Dzięki wystawom specjalnym takim jak: „Albrecht Dürer”, „Picasso” czy „Van Gogh”, Albertina zanotowała w ubiegłych latach rekordy odwiedzin.


Albertina zalicza się do ulubionych muzeów w Austrii, dlatego też stanowi obowiązkowy punkt dla turystów z całego świata zwiedzających samo miasto czy nastawionych na atrakcje kulturalne.


Muzeum Prado w Madrycie to "lektura obowiązkowa" dla osób zwiedzających stolicę Hiszpanii.


Wcale nie potrzeba być znawcą czy miłośnikiem sztuki (w szczególności malarstwa), żeby zachwycić się tym wyjątkowym miejscem. Museo Nacional del Prado w swoich zbiorach oferuje nam możliwość zobaczenia jednych z najwspanialszych dzieł sztuki w dziejach ludzkości.


Od kilkunastu lat należy do jednych z najbardziej uczęszczanych obiektów muzealnych na świecie. Znajdują się w nim najpiękniejsze a niekiedy najważniejsze z dzieł artystów takich jak Velázquez, Goya, El Greco, Rubens, Tycjan, Rafael Santi, Hieronim Bosch, Hans Memling a także wielu innych reprezentujących renesansowe malarstwo hiszpańskie, włoskie, flamandzkie, niemieckie, francuskie, holenderskie oraz brytyjskie.


Większość obrazów oraz starożytnych rzeźb należy do królewskiej kolekcji gromadzonej na przełomie XVI i XX wieku.


Aktualnie w Muzeum Prado znajduje się około 7.600 obrazów, 1.000 rzeźb, 4.800 miedziorytów, 8.200 rycin oraz niezliczona ilość rzeźb, elementów sztuki dekoracyjnej i dokumentów historycznych.


Również w Madrycie znajduje się Muzeum Narodowe Centrum Sztuki Królowej Zofii czyli doskonałe muzeum sztuki nowoczesnej, prezentujące dzieła takich twórców jak Salvador Dali, Pablo Picasso czy też Joan Miró.


Mieści się w budynku XVIII-wiecznego szpitala, przy ulicy Santa Isabel 52. Kolekcja muzeum podzielona jest na trzy działy: „Nadejście XX Wieku. Utopia i Konflikt (1900 – 1945)”, „Czy Wojna już się Skończyła? Sztuka w Podzielonym Świecie (1945 – 1968)” i „Od Rewolty do Postmodernizmu (1962 – 1982)”.


W dziale pierwszym znajdują się dzieła takich artystów jak Hermenegildo Anglada Camarasa, Medardo Rosso, Jose Gutierrez Solano, Pablo Gargallo, Juan Gris czy też Julio Gonzales. Tutaj również znajdują się słynne dzieła Salvadora Dali – „Wielki Masturbator”, Pabla Picassa – „Guernica” i Joana Miró – „Ptak w przestrzeni” i „Drzewo palmowe”.


W dziale drugim prezentowane są dzieła artystów skupionych po wojnie w takich grupach jak El paso czy Equipo 57. Są tu więc prace Antoniego Tapiesa, Estebana Vicente czy też Jorge Oteiza. W dziale drugim zobaczyć jednak można dzieła artystów spoza Hiszpanii, w tym Francisca Bacona, Lucio Fontany i Jeana Dubuffeta.


Trzeci dział nieco różni się od dwóch pozostałych, tutejsze dzieła sztuki skupiają się na trudnych tematach przełomu XX i XXI wieku: globalizacji, kulturze masowej, kulturze undergroundowej czy też kwestiach dotyczących płciowych ról społecznych.


W tym dziale znaleźć można prace Hélio Oiticicy, Sol LeWitta, Marcela Broodthaersa, Dana Flavina czy też Gerharda Richtera.

1 komentarz:

Maks pisze...

Super muzeum! Pozdrawiam! :)