sobota, 7 marca 2015

Arc de Triomphe du CarrouselO najstarszym z paryskich łuków triumfalnych - Arc de Triomphe du Carrousel nie rozpisują się przewodniki, zapewne dlatego, że wyprzedza go sława innych znajdujących się w pobliżu atrakcji: Luwru oraz piramidy na dziedzińcu.
Wzniesiony w 1806r. dla upamiętnienia zwycięstw Napoleona łuk proporcjami i zdobieniami nawiązuje do klasycznych rzymskich łuków triumfalnych.


Powstał, jako wejście do pałacu Tuileries, jednak funkcję tę pełnił stosunkowo krótko, bo pałac został zniszczony przez pożar w 1871 roku.


Dziś Arc de Triomphe du Carrousel stanowi symboliczną bramę łączącą dziedziniec Luwru z ogrodami Jardin du Carrousel i Jardin des Tuileries.


Arc de Triomphe du Carrousel (Łuk Triumfalny Karuzeli), zwany też Małym Łukiem Triumfalnym, jest jednym z symboli Paryża.


Znajduje się on na wschodnim obrzeżu Ogrodów Tuileries (Jardin de Tuileries) przy Place du Carrousel.


Na tym placu w 1662 roku odbył się wielki festyn rycerski, nazwany z włoska carrousel, zorganizowany z okazji narodzin następcy tronu, pierwszego syna Ludwika XIV (urodzonego rok wcześniej).


Od tego czasu nazywano plac - a w ślad za tym i późniejszy łuk - tym właśnie mianem.

Architektonicznie wzorowany na Łuku Septymiusza Sewera w Rzymie.


Budowlę wzniesiono według projektu Charlesa Perciera (1764-1838) i Pierre'a Fontaine'a (1762-1853) w latach 1806-1808 w stylu charakterystycznym dla Pierwszego Cesarstwa (empire).


Upamiętnia on zarówno wojskowe jak i dyplomatyczne zwycięstwa Napoleona w 1805 roku, m.in.: bitwę pod Austerlitz, poddanie Ulmu, Pokój w Preszburgu i traktaty tylżyckie. Jest także hołdem złożonym armii napoleońskiej.


Łuk to duży blok o trzech bramach i czterech kolumnach korynckich (z obu frontów), nakrytych silnie krępowanym belkowaniem, na którym spoczywa pełna attyka zwieńczona kwadrygą.


Rzeźby na zwieńczeniach kolumn z różowego marmuru (przeniesionych z rozebranego pałacu w Meudon) przedstawiają żołnierzy armii napoleońskiej, płaskorzeźby w górnych częściach ukazują sceny bitewne z 1805 roku.


Na szczycie łuku umieszczono początkowo słynne Rumaki Lizypa - arcydzieło starożytnej sztuki greckiej z IV w. p.n.e., które w 1798 roku Napoleon wywiózł z Wenecji jako łup wojenny, gdzie zdobiły Bazylikę św. Marka.


Po ich zwróceniu w 1815 roku, zastąpiono w roku 1828 kwadrygę - rydwanem autorstwa François-Josepha Bosio, z personifikacją Restauracji i boginiami Zwycięstwa.


Inskrypcje na frontonie łuku, opiewające chwałę Francji, są autorstwa samego cesarza.


Łuk ma trzy bramy przejazdowe, z których największa umieszczona jest dokładnie w osi Pól Elizejskich.


Przy sprzyjających okolicznościach przez główny łuk widać Łuk Triumfalny na placu Charles'a de Gaulle'a, a w jego osi obelisk z Placu Concorde.

Brak komentarzy: