czwartek, 5 lutego 2015

Place de la Concorde

Największy plac Paryża, Place de la Concorde, to niemy świadek makabrycznych zdarzeń minionych epok. 
To tutaj właśnie stała gilotyna, gdzie nie tylko król Ludwik XVI, królowa Maria Antonina, Danton, Madame Roland, ale także kolejnych 1339 skazanych musiało pożegnać się z życiem.



 Place de la Concorde jest największym placem stolicy Francji (zajmuje powierzchnię 84 tys. m2), który oddziela ogrody Tuileries od Pól Elizejskich.



Budowa placu pod kierunkiem architekta Jacques Ange Gabriel trwała 9 lat (od 1754 r. do 1763 r). 



Początkowo plac nosił nazwę Placu Ludwika XV (Place Louis XV). W centralnej części znajdował się posąg króla Ludwika XV na koniu.



Podczas Rewolucji Francuskiej usunięto posąg Ludwika XV i plac otrzymał nową nazwę: Plac Rewolucji (Place de la Révolution).



Nową nazwę, czyli Plac Zgody, otrzymał w 1795 r. Wyrażała ona nadzieję, że lata terroru nigdy już nie wrócą.



Plac Zgody został zbudowany na planie ośmiokąta. W każdym rogu umieszczone są rzeźby reprezentujące osiem miast francuskich: Brest, Rouen, Lille, Strasbourg, Lyon, Marsylia, Bordeaux oraz Nantes.



Ponadto na placu znajdują się dwie piękne fontanny. Zostały one zbudowane między 1835 a 1840 rokiem w jego centralnej części.



Fontanny zostały zbudowane na wzór rzymskich fontann z Placu św. Piotra.



Mają one po kilka zbiorników wodnych, a zdobiące je posągi to alegorie rzek.



Pierwsza, znajdująca się po stronie północnej przedstawia Nawigację Rzeczną, druga natomiast, położona po stronie południowej, Nawigację Morską.



Najbardziej charakterystycznym elementem placu jest Obelisk.



Ustawiono go na placu 25 października 1836 roku na polecenie króla Ludwika Filipa, który chciał umieścić w tym miejscu pomnik neutralny, który nie będzie budzić politycznych niechęci.



Obelisk pochodzi ze świątyni Ramzesa II w Tebach. Przybył on do Francji w 1831 roku jako podarunek wicekróla Egiptu, Muhammada Alego. Obelisk ma 23 metry wysokości i waży ok. 220 ton.



Został zbudowany z różowego granitu, z wyjątkiem samego szczytu, który wykonany został z ołowiu i złota. Obelisk pokryty jest hieroglifami, a na cokole przedstawiono jak przebiegał transport pomnika z Luksoru do Paryża.



Ciekawostką jest fakt, iż cień rzucany przez szczyt Obelisku pokazuje czas międzynarodowy. Plac Zgody jest więc największym zegarem słonecznym na świecie.



Po zachodniej stronie placu stoją dwa gmachy z kolumnadą.



W jednym z nich znajduje się obecnie Ministerstwo Marynarki a w drugim Hotel Crillon.

Brak komentarzy: