czwartek, 6 marca 2014

IracheŻeby tak z kranu leciało wino… Marzenie wielu osób, które może stać się rzeczywistością. Jest taki kran, z którego leci wino. Wystarczy udać się do hiszpańskich winnic Irache. 
Winnice Irache powstały w 1891 roku, mogą więc dziś pochwalić się ponad 100-letnią tradycją. W tym czasie cztery pokolenia tej samej rodziny całkowicie poświęciły się wytwarzaniu wspaniałych win z Navarry.


Dzisiaj winnice Irache rozrosły się i znaleźć je można w całym regionie chronionym znakiem Navarry (D.O.), a zwłaszcza w okolicy Estelli, położonej u stóp Klasztoru Irache.


W tym klasztorze Opactwa Ojców Benedyktynów powstał pierwszy szpital dla pielgrzymów udających się do Santiago de Compostela, a także został założony trzeci w historii Europy uniwersytet.


To wyjątkowe, historyczne, usytuowanie Winnic Irache wpływa na ich szczególny charakter. W piwnicach Irache spoczywają butelki tak stare, że trudno określić ich roczniki.


Winnice Irache stanowiły dla pielgrzymów jeden ze znaków rozpoznawczych drogi wiodącej do grobu św. Jakuba w Santiago.


Tak jak przez wieki Klasztor Irache, tak i teraz Winnice kontynuują tradycję udzielania pielgrzymom bezinteresownej gościnności. Winnice Irache w murze graniczącym z tysiącletnią drogą pielgrzymów ufundowały źródło zwane „źródłem wina”.


W ścianie widać metalowy krzyż świętego Jakuba. Ma kształt miecza, a po obu jego stronach są krany - pod jednym napis agua - woda, a pod drugim vino - wino.


To jedyne miejsce na Caminho, gdzie wino jest jak woda – bezpłatne i nielimitowane.


Na ścianie wisi instrukcja „Pielgrzymie, jeśli pragniesz dotrzeć do Santiago w pełni sił witalnych, wypij to wspaniałe wino i wznieś toast za szczęście”.


W ten sposób kultywuje się zwyczaj podejmowania pielgrzymów świeżym chlebem i dobrym winem.


Na „Fuenete de Irache”, zbudowanej z ciosanego kamienia, znajduje się również taka inskrypcja:. „Zapraszamy chętnie do picia z umiarem, lecz by wino wziąć ze sobą, wpierw musisz zapłacić.”


Tak więc nikomu nie odmówiono rozkoszy delektowania się winem w czasie podróży, lecz by z winem odejść  - zapłatę należało pozostawić.Czerwone i białe wina Bodegas Irache zawdzięczają swój specyficzny i szlachetny smak długiemu leżakowaniu w dębowych beczkach.


W tym regionie oprócz znanych i szlachetnych gron Merlot, Cabernet Sauvignon i Chardonnay możemy również spróbować wina z typowej dla Navarry winorośli Tempranillo.

Brak komentarzy: