czwartek, 13 lutego 2014

Pedra de Lume

Pedra de Lume to niewielka miejscowość, znajdująca się na wschodnim wybrzeżu wyspy Sal w Republice Zielonego Przylądka.
Jej historia przypomina, że człowiek póki czerpie zyski z natury potrafi zaadoptować do zamieszkania nawet najgorsze warunki naturalne.
Jak zyski stają się niewielkie opuszcza niekorzystne tereny i szuka nowego miejsca zamieszkania. Pedra de Lume znajduje się około 5 kilometrów na wschód od stolicy wyspy Espargos.
W XVIII wieku miasteczko rozwinęło się wokół istniejącej w tej okolicy saliny, zlokalizowanej wewnątrz krateru wulkanu – pisałem o niej w marcu 2013 roku.
Dziś salina podupadła i obecnie mieszka tutaj 28 rodzin.
Oddalona od Espargos o godzinę spaceru lub 15 minut jazdy samochodem Pedra de Lume sprawia wrażenie miejscowości na krańcu świata.
Zbliżając się do miejscowości z daleka widzimy niewielką kaplicę, przypominającą dawną świetność osady.
Obok kaplicy stoją rzędy niewysokich budynków mieszkalnych, które kiedyś zajmowane były przez pracowników kopalni, niewielkiej knajpki i boiska.
Obok niewielkiego portu widać to, co pozostało z byłych magazynów soli oraz starą kolejkę linową, którą transportowano sól wydobytą w kraterze.
Z uwagi na niekorzystny klimat w pobliżu nie ma żadnych upraw.
Silne słońce, wszechobecna sól dopełniają pustynny krajobraz.
Sól dała nazwę wyspie. Tutaj pozyskiwano sól z wody morskiej w kraterze nieczynnego wulkanu. 
Krater leży w niewielkiej depresji i następowały do niego przecieki wody morskiej, która wysychając pozostawiała na skałach sól.
Wykorzystali to Portugalczycy, których kolonią były wyspy Cabo Verde.
Wybudowali system pomp, które pompowały z oceanu wodę do krateru, przegrodzili krater groblami i na masową skalę produkowali sól.
Salina Pedra de Lume powstała w 1805 roku.
Pozostała po wyschnięciu wody sól była transportowana specjalną kolejką linową na statki i stamtąd wywożona do Portugalii, a także do innych krajów, między innymi do USA, Anglii, Brazylii i krajów afrykańskich.
 Wydobycie soli na skalę przemysłową odbywało się do lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku.
Obecnie nie wydobywa się już soli na dużą skalę - salina stała się atrakcją turystyczną.  
Oprócz zwiedzania terenu można także skorzystać z basenów solankowych, w których zasolenie jest tak duże, że nie można nawet pływać - trudno zanurzyć rękę czy nogę pod powierzchnię wody. 
Woda w solance ma zasolenie około 25 razy większe niż woda w oceanie.  
 W roku 2012 tereny saliny zostały wpisana na listę Dziedzictwa Narodowego Republiki Zielonego Przylądka.
W 2010 roku planowano otwarcie w tym miejscu kompleksu turystycznego, jednak jak do dziś, na planach tylko się skończyło.

Brak komentarzy: