czwartek, 9 stycznia 2014

Eunate

Niedaleko Puente la Reina w hiszpańskiej prowincji Navarra stoi samotnie w polu, otoczony kukurydzą, romański kościół przypisywany templariuszom, Iglesia de Santa María de Eunate.
Okrągły kościółek z kamienia żółtego, jak wszystkie budowle tutaj, otoczony murem z otwartymi łukami.Jest to obiekt warty zobaczenia. Wyróżnia go przedziwny, nieregularny kształt. Zbudowany na planie ośmiokąta otoczony jest 33 łukami wyposażonymi w zdobione kapitele.To właśnie tej arkadowej galerii zawdzięcza swoją nazwę - jej szerokie łuki zwano Sto Bram, czyli po hebrajsku Eunate.Ta romańska kaplica jest jednym z najciekawszych romańskich zabytków północnej Hiszpanii.Kościół Mariacki w Eunate, wzniesiony został na planie oktogonalnym z apsydą od strony wschodniej.Otoczony jest arkadowym portykiem. Kopuła została wzniesiona wzorując się na stylu arabskim.Od strony północnej prowadzi do niej główne wejście z ozdobnym portalem.Wiadomo, że kaplicę ufundowała w 1170 roku wieku pewna szlachetnie urodzona dama na rzecz Joanitów.Światło na dawne przeznaczenie budowli rzuciły wykopaliska archeologiczne – ziemia kryła liczne szczątki, a wśród kości bielały białe muszle świętego Jakuba.Właśnie kościół Eunate jest nazywany perłą Drogi Jakubowej – pielgrzymiego szlaku wiodącego do grobu św. Jakuba w Composteli.Budowla służyła jako szpital i kościół cmentarny dla pielgrzymów. Wzorowali się przy tym na kościele Grobu Świętego z Jerozolimy.Położony w rozległej dolinie Valdizarbe (Murazabal), nieopodal Puente la Reina, kościółek zdaje się stać w szczerym polu. Jednak przez cały rok odwiedzają ją pielgrzymi, gdyż biegnie tędy szlak pielgrzymkowy do Santiago de Compostela.
 


Wewnątrz skromny kamienny ołtarz, figurka Matki Bożej z Eunate, światło wpadające przez alabastrowe szyby… z ukrytego głośnika sączą się śpiewy chóralne mnichów. Robi wrażenie. Piękna bryła kościoła, samotna, bez balastu miasta, wprawia w zadumę.Kaplice oktogonalne były tradycyjnie przypisywane templariuszom. Charakterystyczne były dla wznoszonych wówczas w całym świecie chrześcijańskim kaplic pogrzebowych.Obok kościoła znajduje się malutkie schronisko dla pielgrzymujących do Santiago de Compostela.

Brak komentarzy: