czwartek, 12 grudnia 2013

Zamek Królewski

Zamek Królewski w Warszawie, otoczony pięknie odrestaurowanymi kamieniczkami Starego Miasta, jest charakterystycznym punktem miasta.
Renesansowa rezydencja królewska i  historyczna siedziba parlamentu była świadkiem wielu ważnych wydarzeń dziejowych. Ma oficjalnie status Pomnika Historii i Kultury Narodowej.



Niegdyś był rezydencją królów i siedzibą Sejmu Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Został całkowicie zburzony w czasie II wojny światowej. Jako rekonstrukcja wpisany jest, wraz z kompleksem Starego Miasta, na światową listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.



Zamek Królewski zyskał rangę pierwszego gmachu Rzeczypospolitej w 1569 roku, kiedy w jego wnętrzach zaczął obradować parlament. Miały tu miejsce ważne wydarzenia historyczne, które stały się tematem obrazów Matejki (m.in. uchwalenie Konstytucji 3 Maja) i monumentalnych dzieł Bacciarellego.



Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku stał się siedzibą prezydenta Rzeczypospolitej. W czasie II wojny światowej dzielił losy całej zrujnowanej Warszawy.



Spłonął w czasie bombardowań, a po upadku Powstania Warszawskiego hitlerowscy saperzy wysadzili go w powietrze. Został odbudowany dopiero w 1984 roku.



W Zamku warto zwiedzić pieczołowicie odtworzony zespół komnat należących do króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.



W Sali Canaletta, zwanego malarzem Warszawy, znajduje się wspaniała kolekcja pejzaży, tworzących  panoramę XVIII- wiecznej stolicy. Namalowane z fotograficzną dokładnością pomogły przy odbudowie zrujnowanego w czasie wojny miasta.



Najbardziej olśniewającym pomieszczeniem jest Sala Balowa, w której można obejrzeć największy w Polsce plafon, ozdobny sufit o tematyce mitologicznej.



Na Placu Zamkowym wznosi się słynna kolumna Zygmunta III Wazy – króla, który przeniósł stolicę z Krakowa do Warszawy.



Od początku XVII do końca XVIII wieku zamek w Warszawie pełnił rolę głównej siedziby dworu królewskiego. To właśnie tutaj zostało przeniesione z Krakowa centrum polityczne Rzeczypospolitej Obojga Narodów.



Pierwszy murowany zamek powstał w tym miejscu z początkiem XV w. i przez następny wiek pełnił rolę siedziby książąt mazowieckich.



Po śmierci Janusza III, ostatniego księcia mazowieckiego z dynastii Piastów, zamek stał się własnością królewską.



Król Zygmunt III Waza, który przeniósł stolicę Rzeczypospolitej z Krakowa do Warszawy ustanowił zamek nową siedzibą króla i dworu. Z tego też względu zlecił jego przebudowę w stylu wczesnego baroku.



W 1619 r. wybudowana została najbardziej charakterystyczna część zamku w Warszawie – Nowa Wieża Królewska, tzw. Wieża Zygmuntowska, ozdobiona od strony zachodniej okazałym zegarem z pozłacanymi wskazówkami.



Ustanowienie zamku siedzibą dworu królewskiego okazało się jednak tragiczne w skutkach, bowiem budowla stała się pierwszym celem ataków wojsk najeźdźczych.


Przez następne dwa wieki zamek niszczyli i plądrowali Szwedzi, Brandenburczycy i Rosjanie.



W XVIII i XIX wieku zamek kilkakrotnie przebudowywano. Na uwagę zasługują przede wszystkim prace wykonane za czasów panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego, pod kierownictwem wybitnych architektów, takich jak Dominik Merlini czy Jan Chrystian Kamsetzer.



Natomiast w 1818 r. we wschodniej części zamku powstały Arkady Kubickiego, które doskonale współgrały ze znajdującymi się również po tej stronie ogrodami królewskimi.



Zamek w Warszawie stanowi obecnie jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w stolicy. Dziś znajduje się w nim muzeum, z obrazami takich mistrzów jak Canaletto i Rembrandt.

Brak komentarzy: