czwartek, 16 maja 2013

Cabo Girão

Madera jest jednym z najpiękniejszych skrawków portugalskiej ziemi. Słynie z obficie owocujących sadów i winnic oraz różnorodności ryb i owoców morza.
To idealne miejsce dla smakoszy z całego świata. O bogactwie przyrody świadczą piękne góry, oszałamiające pejzaże, malownicze klify i urwiska.


Tutejsze lasy wawrzynowe z wiecznie zielonymi liśćmi o aromatycznym zapachu zostały wpisane na światową listę UNESCO.


Ta niewielka wyspa na Oceanie Atlantyckim ma naprawdę wiele do zaoferowania.


Ze względu na przebogatą florę jest często nazywana zielonym ogrodem dryfującym po Atlantyku. Jej piękno i łagodny klimat przyciągają przez okrągły rok turystów z całego świata.


To właśnie tu znajduje się jeden z najwyższych w Europie klifów - Cabo Girão. 


Madera jest górską wyspą pochodzenia wulkanicznego, leżąca na Oceanie Atlantyckim około 370 km na północ od Wysp Kanaryjskich.


Wraz sąsiadującą wyspą Porto Santo wchodzi w skład Makronezji. Wyspa ma 741 km² powierzchni.


Dominuje na niej krajobraz górski. Najwyższym szczytem wyspy jest Pico Ruivo wznoszący się na wysokość 1862 m n.p.m.


Faktycznie wyspa jest częścią formacji wulkanicznej, której większość znajduje się pod wodami Oceanu Atlantyckiego, głębokiego w tym miejscu na ok. 4000 m.


Kolejne erupcje wulkaniczne spowodowały powstanie w centralnej części wyspy płaskowyżu Paul da Serra, gdzie swój początek ma wiele rzek. 


Erozje skały wulkanicznej odpowiadają za ukształtowanie wielu górskich wąwozów, grani i wysokich klifów. Właśnie tutaj znajduje się klif znany jako Cabo Girão, wysoki na około 580m.


Można do niego dotrzeć z Funchal autobusem nr 154, później przejść przez Levada Do Norte lub ze zorganizowaną wycieczką, albo wynajętym pojazdem.


Wyprawa na Cabo Girão to nie tylko obowiązkowy punkt programu każdego turysty, ale przede wszystkim gwarancja niezapomnianych widoków.


Nazwa klifu już wskazuje na atrakcje, które na nas czekają. Giro to po portugalsku piękny, bardzo ładny i właśnie taki jest widok z klifu.


Klif ma 580 m wysokości - miejscowi uważają go za najwyższy w Europie mimo, że co najmniej pięć europejskich klifów – Hornelen - 860 m; Cape Enniberg - 750 m; Vixia Herbeira na - 613 m; Preikestolen - 604 m i Slieve League - 601 m – jest wyższych.


Nie zmienia to faktu, że widok ze skały prawie pionowo spadającej w dół do oceanu jest imponujący.Zerkając w dół urwiska można dostrzec u stóp klifu niewielki obszar ziemi uprawnej zwany Fajãs.


Wcześniej można się było dostać do niego tylko łodzią, ale w 2003r. została zainstalowana kolejka linowa ułatwiająca rolnikom dostęp do upraw. 


Z punktu widokowego usytuowanego na samym szczycie urwiska rozpościera się niewiarygodnie malownicza panorama na mieniący się rożnymi odcieniami błękitu Ocean Atlantycki i majaczące w oddali inne wyspy archipelagu.


Dodatkowych atrakcji dodaje fakt, że podłoga punktu widokowego wykonana jest z przezroczystego materiału, więc stąpając po niej na wysokości ponad 600 metrów nad powierzchnią stromo opadającego klifu ma się czasami różne odczucia.


Zdecydowanie nie dla ludzi z lękiem wysokości, choć wszystko jest jak najbardziej bezpieczne.


Możemy śmiało przyznać, że na najbardziej spektakularnym tarasie widokowym w Portugalii czeka na turystów nie tylko rozległa panorama, ale także niepowtarzalne doznania – kilkaset metrów pod stopami widać wzburzone fale Atlantyku rozbijające się o przybrzeżne skały.


 Wstęp na Cabo Girão jest bezpłatny.

1 komentarz:

ZielonaMila pisze...

Cudowne miejsce, wspaniałe widoki:) Pozdrawiam