czwartek, 14 marca 2013

Itatiaia

Tym, którzy znudzili się zwiedzaniem Rio de Janeiro i leżeniem na plaży, proponuję wycieczkę do pierwszego parku narodowego Brazylii w Itatiaia.
Znajduje się on na granicy stanów Rio de Janeiro i Minas Gerais. Został utworzony w 1937r.
Dostać się do niego jest bardzo łatwo, gdyż główne wejście leży przy Via Dutra – głównej drodze łączącej Rio de Janeiro i São Paulo.  
Park ten jest położony w najwyższych partiach górskiego pasma Serra do Itatiaia, które znajduje się na Wyżynie Brazylijskiej. Powierzchnia parku obejmuje 300km2.Rosną się tu wilgotne lasy równikowe, które wyżej przechodzą w zarośla bambusów, a dalej w trawy. Dla lubiących kwiaty spacer po parku jest prawdziwą ucztą. 
Obszar parku zamieszkuje wiele gatunków zwierząt. Są to między innymi: tapiry, leniwce, jaguary, oceloty, wiele gatunków małp - w tym marmozety lwiej, która jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem, wiele gatunków ptaków, takich jak: harpie, mrówkołowy, tukany arasari oraz papugi. 
Jednym z częściej odwiedzanych miejsc w parku jest widowiskowy wodospad znany jako Véu da Noiva (Welon Panny Młodej).
Park Itatiaia powstał w celu ochrony tamtejszej przyrody i około 1200 rodzajów miejscowej fauny. Można go podzielić na dwie części.
Niższa część jest przecięta przez Rzekę Campo Belo i posiada roślinność charakterystyczną dla Puszczy Atlantyckiej (Mata Atlântica). Właśnie bramą wejściową do tej części parku jest miasto Itatiaia.
Natomiast wyższa jego część, zaczynając od wysokości 2000 metrów nad poziomem morza, jest porośnięta roślinnością charakterystyczną dla tej wysokości.
Znajdują się tam również najwyższe szczyty: Agulhas Negras (Czarne Igły) o wysokości 2.787 metrów, oraz liczący 2.540 metrów Prateleiras (Półki). Szlaki turystyczne są tutaj dłuższe i wymagają obecności przewodnika. 
W samym parku istnieją hotele, ale można również poszukać ich w samej Itatiaia. Można również zjeść dobry obiad, zwłaszcza ze świeżego pstrąga (truta).
Podczas pobytu w parku trzeba pamiętać, że temperatura  w nim jest niższa  niż w całym stanie Rio de Janeiro.
W okresie letnim można znaleźć  tu ucieczkę od upałów, a w okresie zimowym (czerwiec- lipiec) mogą zdarzyć się przymrozki, a nawet opady śniegu.
Hotele w parku mają umiarkowane ceny i są przystosowane do zimnego klimatu.
Wieczorem można rozpalić w kominku czy skorzystać z krytego basenu i sauny. 

2 komentarze:

Avelina pisze...

Wspaniałe miejsce, bardzo lubię odwiedzać parki i rezerwaty, szkoda tylko, że to tak daleko. :)
Pozdrawiam :)

Unknown pisze...

Odwiedziłem część parku -polecam to wspaniałe miejsce