czwartek, 17 stycznia 2013

Berlińska przechadzka

Stolica i największe miasto Niemiec, o powierzchni 890 km², zamieszkane przez blisko 3,5 mln osób to drugie co do wielkości miasto Unii Europejskiej.
Mowa oczywiście o Berlinie, który zachwyca nie tylko wielkością, ale przede wszystkim różnorodnością architektury i licznymi zabytkami. Większość z nich mieści się w turystycznym trójkącie między Alexanderplatz, budynkiem Reichstagu i Checkpoint Charlie – historyczną granicą między Berlinem Wschodnim i Zachodnim.Berlin się buduje, odbudowuje, rekonstruuje, idzie w głąb ziemi i pnie się do nieba. Nadrabia czas stracony. I dotyczy to obu części miasta.Przeniesienie stolicy zjednoczonych Niemiec do Berlina skutkowało budową dzielnicy rządowej z ukończonym w 2001 r. gmachem Kancelarii Rzeszy, zajmującym powierzchnię 12000 m2.
Reichstag, historyczna siedziba niemieckiego parlamentu został w latach 90. XX wieku przebudowany. Otrzymał nową kopułę z metalu i szkła ważącą 1200 ton. Kopuła ma średnicę 40 metrów, a jej wysokość wynosi 24 metry. Można ją zwiedzać, podobnie jak – okazjonalnie – Reichstag.Oddany w 2006 r. do użytku Dworzec Główny (Berlin Hauptbahnhof), jest zasadniczym elementem koncepcji polityki komunikacyjnej Berlina, opracowanej przez niemieckie koleje pod nazwą „grzyba kolejowego”.Po zjednoczeniu Niemiec 3 października 1990r. symbolem Pokoju i Wolności stała się Brama Brandenburska, zaprojektowana i zbudowana w latach 1788 – 1791, na zlecenie pruskiego króla Fryderyka Wilhelma II, przez słynnego architekta stylu wczesnego klasycyzmu Carla Gottharda Langhansa.
Wystarczy znaleźć się na Placu Poczdamskim (Potsdamer Platz), aby z niekłamanym uznaniem zachwycić się nowoczesną architekturą miasta. Jego fascynująca architektura zapiera dech w piersiach.
Nowoczesne rozwiązania wynikające z połączenia szkła, metalu i wody sprawiają, że turysta ma wrażenie przebywania w scenerii filmu SF. Jeśli wybierzecie się tam o zmroku, zauważycie dodatkowe efekty świetlne, które podkreślają niesamowitość tego miejsca. Gendarmenmarkt – jeden z najpiękniejszych placów w Europie. Zaprojektował go Georg Christian Unger pod koniec XVII. Jego obecna nazwa pochodzi od pułku, który tu stacjonował w latach 1736 – 1782.Na placu Gendarmenmarkt znajdują trzy fascynujące budowle. Na środku placu stoi Konzerthaus (Sala koncertowa) z pomnikiem Friedricha Schillera. Po prawej od Sali Koncertowej znajduje się Französischer Dom (Francuska Katedra), a po lewej Deutscher  Dom (Niemiecka Katedra).Nikolaiviertel, najstarsza dzielnica Berlina, położona nad wschodnim brzegu Sprewy, nieopodal słynnego Alexanderplatz.W centrum Nikolaiviertel stoi najstarszy kościół stolicy, kościół Świętego Mikołaja z dwiema charakterystycznymi zielonymi wieżami. Jego początki sięgają XIII wieku.Sam kościół nie pełni już dziś swej pierwotnej roli - jest salą wystawową i koncertową. W pobliżu kościoła wypatrzyłem niewielki posążek niedźwiedzia, wydaje się być ważny, w końcu to symbol Berlina występujący nawet w herbie.Miasto kojarzymy przecież m. in. z festiwalem filmowym i przyznawanymi tam Złotymi Niedźwiedziami. Malownicze, barokowe kamieniczki z kolorowymi fasadami wokół kościoła odzwierciedlają klimat przedwojennego Berlina.

Parę kroków od Nikolaiviertel znajduje się najsłynniejszy plac Berlina: Alexanderplatz, nazwany na cześć ruskiego cara Aleksandra I.Obecnie jest to jeden z głównych węzłów komunikacyjnych miasta. Na nim znajduje się słynna wieża telewizyjna i najwyższa budowla Niemiec, która obecnie mierzy 368 metrów. Na wysokości 207,5 metra, położona jest przeszklona restauracja z obrotowym pierścieniem, z którego podziwiać można 360 stopniową panoramę Berlina i okolic.Na Alexanderplatz mieści się też zegar Urania – system zegarowy, przedstawiający w symboliczny sposób strefy czasowe świata. Jest to też ulubione miejsce spotkań nie tylko mieszkańców Berlina.  Wyspa Muzeów stanowi jeden z najważniejszych kompleksów muzealnych na świecie. Stare Muzeum (Altes Museum), Nowe Muzeum (Neues Museum), Stara Galeria Narodowa (Alte Nationalgalerie), Muzeum Bodego (Bode-Museum) i Pergamon (Pergamonmuseum) posiadają zbiory od Mezopotamii przez starożytny Egipt, Grecję, Rzym, Bizancjum, świat islamu, po średniowiecze i czasy nowożytne.
Katedra Berlińska to największa świątynia Berlina i najważniejszy ewangelicki kościół w Niemczech.
Wybudowana została w stylu późnego włoskiego renesansu i baroku w latach 1894 – 1905 według planów architekta Juliusa Raschdorffa. W jej podziemiach znajduje się krypta grobowa, w której pochowano ok. 90 członków dynastii Hohenzollernów. 
Przyjemny jest spacer najsłynniejszym i najpiękniejszym deptakiem Berlina, Alle Unter den Linden. Nazwa alei pochodzi od drzew lipy, które zaczęto sadzić tu od 1647 roku za rządów Fryderyka Wilhelma.
Wzdłuż Unter den Linden znajdują się liczne budynki zbudowane w czasie istnienia Królestwa Pruskiego, jak Opera Państwowa, Arsenał i Muzeum Historyczne.
Przy Unter den Linden ma swoją siedzibę Uniwersytet Humboldta założony w 1810 r.
Mieści się tutaj także Biblioteka Państwowa (Staatsbibliothek) posiadająca w swych zbiorach niezwykle cenne skarby - rękopisy i starodruki.

Brak komentarzy: