czwartek, 12 kwietnia 2012

Fortaleza

Fortaleza to piąte pod względem wielkości (2,1 mln mieszkańców) miasto Brazylii (po Sao Paolo, Rio de Janeiro, Salvador i Belo Horizonte).

Leży na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego (na poziomie 26,36 m n.p.m.) i jest stolicą regionu Ceara. Panuje tu dość ciepły klimat - średnia temperatura wynosi ok. 270 C, a przeciętna wilgotność ok. 77% (średnie roczne opady wynoszą ok. 1378,3 mm). Niegdyś była to wioska rybacka, a obecnie jest to jeden z większych ośrodków handlowych i turystycznych Brazylii. Jej historia sięga 1649 r. - wtedy pod przywództwem Matias'a Beck'a Holendrzy wznieśli fort i nazwali go Shoonenborch. Fort został wzniesiony, aby chronić osadników przed Indianami. W 1654 r. Holendrzy zostali wyparci przez Portugalczyków, którzy zajęli fort Shoonenborch zmieniając jego nazwę na Fortaleza de Nossa Senhora da Assunçao (stąd obecna nazwa miasta). W 1799 r. Fortaleza stała się stolicą regionu Ceara, choć jej prawdziwie wielki rozwój rozpoczął się dopiero po 1950 roku. Urok Fortalezy leży w jej wyjątkowym połączeniu kolonialnej tradycji i nowoczesności. Przy słynnej Avenida Beira Mar - ciągnącej się wzdłuż Praia do Meireles i Praia de Iracema - królują nowoczesne, wysokie budynki. Tuż przez nimi, wśród białego piasku wybrzeża leżą Jangadas - tradycyjne drewniane łodzie - czekające na rybaków, którzy zabiorą je, aby żeglować po bezmiarze wód oceanu.
A na chodniku przy plaży lokalni artyści rozstawiają swoje rękodzieła. Fortaleza to cztery słynne plaże:
Praia do Futuro, na której najchętniej odpoczywają mieszkańcy Fortalezy,
Praia de Iracema - ulubione miejsce poetów i intelektualistów,
Praia do Meireles - centrum turystyczne miasta (tu znajduje się najwięcej hoteli)  
Praia do Muscuripe – miejsce, gdzie rybacy trzymają swoje łodzie i sprzedają dzienny połów, a windsurfingowcy "łapią wiatr w żagle", bo Fortaleza to również centrum sportów wodnych, przede wszystkim właśnie windsurfingu. 
Trochę dalej, już poza granicami miasta, ciągną się bajkowe plaże z białym piaskiem i kokosowymi palmami. Na zachód są to: Cumbuco, Lagoinha i Baleia, a na wschód: Praia Porto das Dunas, Praia das Fontes i najsłynniejsza z nich Canoa Quebrada. 

Dla lubiących zwiedzać zabytki w Fortalezie też nie brak atrakcji. 
W samym centrum Starego Miasta znajduje się piękna katedra mogąca pomieścić 5000 parafian. Mimo iż została zbudowana między 1937 a 1963 r. swoim wyglądem przypomina stare gotyckie katedry we Francji. Jej wieże mają po 75 m wysokości. 
Nie można zapomnieć o miejscu, skąd wzięły się początki Fortalezy - o fortecy "Fortaleza Nossa Senhora da Assuçao" zbudowanej w 1649 r., a przebudowanej w 1815 r.
Warto również odwiedzić centrum kultury i sztuki "Centro Dragão do Mar", gdzie na obszarze ponad 30 000 m2 znajdują się przeróżne wystawy dotyczące kultury i historii regionu Ceara, muzeum sztuki współczesnej, amfiteatr, dwa kina, planetarium, a także restauracja i przyjemne kawiarenki. 
Wieczorem warto zajrzeć do Theatre José de Alencar - teatru zbudowanego w latach 1908 - 1910 z metalowej konstrukcji przywiezionej ze Szkocji, nazwanego tak na cześć słynnego poety z Ceary José de Alencar'a. Wciąż wystawiane tam są różne spektakle. Wokół teatru rozciągają się ciekawe ogrody zaprojektowane przez Burle Marx'a.

Po przedstawieniu w Theatro José de Alencar można udać się na Ponte Metálica, aby, przy pysznej brazylijskiej kawie, obejrzeć zachód słońca.

Brak komentarzy: