czwartek, 16 lutego 2012

Miasto Samby

Koniec karnawału to czas szalonych zabaw. Wiele miejscowości na całym świecie organizuje różnego rodzaju imprezy na zakończenie karnawałowego szaleństwa.
Do najsłynniejszych miejsc należy Rio de Janeiro i rywalizacja szkół samby na sambodromie.


Mało kto jednak wie, że do przygotowania karnawałowego spektaklu w Rio de Janeiro powstało Miasto Samby – Cidade do Samba Joãozinho Trinta.Znajduje  się w ono w dzielnicy Gamboa, przy porcie i jest obszarem przeznaczonym dla 12 szkół samby należących do Grupy Specjalnej Ligi Szkół Samby.To właśnie w tym miejscu są projektowane kostiumy i wozy, które mają olśniewać kraj i świat w czasie karnawału. Miasto Samby powstało w 2005 roku, a imię otrzymało w 2011, aby uczcić pamięć Joãozinho Trinta - wielkiej ikony karnawału w Rio de Janeiro.
Zostało zaprojektowane przez Victora Wanderley i João Uchôa.Cała przestrzeń architekturą nawiązuje do magazynów portu. Każda szkoła otrzymała jeden z magazynów, w którego ogromnych halach powstają poszczególne wozy oraz są projektowane i szyte kostiumy używane przez sambistów.
W jednej z hal istnieje sala wystawowa, w której przez cały rok turyści mogą poznać jak powstają stroje i obejrzeć kilka gotowych kostiumów użytych podczas ostatniego karnawału.

Każda z 14 hal (w momencie kiedy powstało Miasto Samby 14 szkół było w Grupie Specjalnej Ligii Samby, obecnie jest ich 12) ma na parterze warsztat ślusarski, stolarski oraz wszystko co potrzeba do wybudowania jeżdżących pojazdów przybranych w fantastyczne wzory.
Pierwsze piętro to wielka szatnia i stołówka pracowników. Drugie piętro zajmują pomieszczenia administracyjne. To właśnie tutaj powstają pomysły poszczególnych strojów, tutaj też przechowuje się gotowe stroje.

Trzecie piętro o powierzchni ok. 2700 m², jest magazynem rekwizytów, polistyrenu, materiałów, farby i żywicy czyli tego wszystkiego co potrzeba do uszycia strojów.

Tutaj też poszczególne skrawki materiału przy pomocy sprawnych krawców i krawcowych zamieniają się w niesamowite stroje.


Hol każdej szkoły umożliwia montaż do 12 wozów o wysokości 12 metrów. Przed holem jest miejsce gdzie można wystawić gotowe już wozy oraz obejrzeć niektóre, najbardziej efektowne, prace z zakończonego karnawału.


Kto przybywa do Rio de Janeiro poza karnawałem, w tym miejscu może poczuć emocje karnawału oraz przyjrzeć się z bliska wielkiemu przemysłowi towarzyszącemu brazylijskiej zabawie.

Brak komentarzy: