czwartek, 19 stycznia 2012

Las Lomas de Arena

W dorzeczu boliwijskiej Amazonii położone jest miasto Santa Cruz de la Sierra, drugie co do wielkości i ważności miasto w kraju. 16 km na południe od miasta znajdują się pola wydm Las Lomas de Arena, które w 1990 roku zostały uznane za park prawem chroniony.

Park zajmuje powierzchnię 14 tysięcy hektarów. Aby dotrzeć do niego najlepiej wypożyczyć samochód z napędem na cztery koła, w miarę możliwości z kierowcą, gdyż sam dojazd do parku nie jest zbyt dobrze oznaczony.
Niektóre biura podróży w mieście oferują taką opcję za niewielkie pieniądze. Można pojechać również normalna taksówką z miasta, tylko że istnieje wysokie ryzyko zakopania się na piaszczystych drogach dojazdowych.Sama podróż do parku jest już atrakcją, gdyż droga prowadzi przez wioski okalające Santa Cruz i można przyjrzeć się jak mieszkają i żyją mieszkańcy wiosek w Boliwii. 
Droga, którą obrał mój kierowca prowadziła przez farmy hodowli bydła i miejscami trzeba było pokonać niewielkie rzeczki, oczywiście bez mostu, po prostu przejeżdżając przez nie. Podziwianie pięknych wydmowych krajobrazów (największe wydmy mają 30 metrów wysokości) to tylko jedna z przyjemności odwiedzenia tego miejsca.

Park jest też niebywałą atrakcją dla zwolenników obserwacji ptaków, gdyż zarejestrowano w nim 286 różnych gatunków skrzydlatych stworzeń, co stanowi 21% oficjalnie zarejestrowanych gatunków ptaków w Boliwii. Uważa się jednak, że tylko 70 z nich na stałe zamieszkuje park. Oczywiście aby obserwować ptaki najlepiej być tu skoro świt. 
Na wydmach można spotkać również oposy, mrówkojady, borsuki, lisy oraz 27 gatunków płazów. 
Wydmy to nie tylko piasek, ale też 208 gatunków roślin trawiastych, kaktusowych i krzewów, które chronią piaskową strukturę wydm przed przemieszczaniem się. 
Przebywając na wydmach warto rozkoszować się pustynnym krajobrazem - w tygodniu praktycznie nie ma nikogo.

Natomiast weekendy to czas, który mieszkańcy Santa Cruz wykorzystują na słoneczny odpoczynek wśród wydmowych plaż. 

Park można przemierzać szlakiem zielonym, która ma długość pięciu kilometrów i prowadzi przez najładniejsze plaże.

Można dotrzeć również do stanowiska archeologicznego, gdzie zostały znalezione resztki ceramiki na dawnym cmentarzu Indian Chane. 

1 komentarz:

Mażena pisze...

Niesamowite miejsca pokazujesz!
piękne zdjęcia