czwartek, 28 kwietnia 2011

Wielki Tydzień na ludowo

W wielu zakątkach świata podczas Wielkiego Postu, a w szczególności w Wielkim Tygodniu celebrowane są różne zwyczajowe obchody nawiązujące do ostatnich dni ziemskiego życia Jezusa.
W hiszpańskiej Sewilli w Wielki Piątek na ulice wychodzi kilkadziesiąt procesji, a na Filipinach wierni dla okazania swojej wiary dają się krzyżować. 

W niektórych stanach Brazylii istnieje zwyczaj robienia kukły przedstawiającej zdrajcę-Judasza. Kukłę tę, częstokroć wielkości człowieka, wiesza się na przydrożnych słupach w Wielki Piątek, aby ją następnie zniszczyć w Wielką Sobotę.


Często kukła zdrajcy-Judasza utożsamiana jest z jakimś politykiem czy kimś, kto pełni funkcję publiczną. Jest to najczęściej ktoś, kogo społeczeństwo nie darzy zaufaniem, ponieważ naraził się swoim wystąpieniem, czy też wyrażoną niepopularną opinią. Czasem zawiesza się takiemu “Judaszowi” tablicę z wypisaną winą, której jest sprawcą. 



W wielu miejsach Brazylii wystawiane są Misteria Męki Pańskiej. Jeśli ktoś w tym okresie będzie w tym kraju warto w najbliżej parafii zapytać, gdzie można zobaczyć to wydarzenie. W większości są to amatorskie przedstawienia oparte na ewangelicznym scenariuszu. 




Mnie zawsze wprowadza w zachwyt sposób przeżywania Misterium nie tylko przez samych aktorów-amatorów, ale i przez osoby które przygotowują przedstawienie i widzów. Niejednokrotnie osoby, które od bardzo dawna nie były w kościele, a nawet wyznają inną religię, spedzają długie tygodnie na przygotowaniu strojów, scenerii...




Wiele osób przygotowuje się do odegrania poszczególnych ról nie tylko poprzez zapoznanie się ze scenariuszem i nauczenie roli, ale i za pomocą postu, modlitwy, adoracji. Podczas samego dnia Misterium prawdziwe tłumy ustawiają się na trasie, gdyż najczęściej jest realizowane na ulicach miasta. 




Wiele osób przeżywa sztukę jako realną mękę Chrystusa. Szczere łzy, krzyki oburzenia na okrutnych rzymsmkich żołnierzy są normalną reakcją. 



Jednym z miejsc, gdzie Misterium Męki Pańskiej zmienia życie całego miasta jest miejscowość Nova Jerusalem w stanie Pernambuco w Brazylii. To miasto-teatr, zbudowane z kamienia granitowego, będące trzykrotnie pomniejszoną repliką Jerozolimy z czasów Jezusa.




Na przestrzeni siedemdziesięciu tysięcy metrów kwadratowych znajdują się budowle upamiętniające wydarzenia z ostatnich godzin życia Chrystusa. 


W samym przedstawieniu uczestniczy ponad tysiąc osób. Główne role grane są przez czołowych brazylijskich aktorów. Jednak większość z aktorów to mieszkańcy Nova Jerusalem, którzy od lat wcielają się w te same postacie.



Całe miasto żyje przygotowaniami do Misterium Męki Pańskiej. W różnych jego częściach wybudowano specjalne budynki imitujące miejsca z Jerozolimy, w których rozgrywane są poszczególne sceny przedstawienia. Widzowie podążają za aktorami, przechodząc od miejsca do miejsca. 





Cały spektakl podzielony jest na dziewięć scen. W każdej z nich aktorzy używają innych strojów przygotowywanych w ciągu całego roku przez mieszkańców Nova Jerusalem. 



W ubiegłym roku ponad 70 tysięcy osób przyjechało zobaczyć spektakl.


Patrząc na pobożność ludową, mimo że często pozbawiona głębokich korzeni dokrtynalnych, można nauczyć się prostszego sposobu przyżycia wiary.