środa, 6 maja 2009

Delfiny

W sercu Amazonii, 130 km w linii prostej od Manaus (8 godzin podróży statkiem) znajduje się gmina Novo Airão. Niewielka miejscowość mająca około 15 tysięcy mieszkańców zamieszkujących teren o powierzchni 29 tysięcy kilometrów kwadratowych. Poza pięknem fauny i flory Rio Negro Novo Airão ma niebywałą atrakcję turystyczną: słodkowodne delfiny (Inia geoffrensis) znane w Brazylii jako boto cor-de-rosa. Boto cor-de-rosa jest endemicznym zwierzęciem regionu Amazonii. Jest on również główną postacią wielu legend i ludowych wierzeń.
Nie jest łatwo zrobić zdjęcie delfinowi w Rio Negro, gdyż jak sama nazwa wskazuje (negro – czarny) wody rzeki są ciemne i poniżej jednego metra nic nie widać. Również delfiny są bardzo płochliwe i nie chcą zbliżać się do statków.
Jedyna możliwość aby zobaczyć z bliska delfiny, a nawet je dotknąć to przyjechać do Novo Airão. Właśnie tutaj od wielu lat delfiny żyją w przyjaźni z ludźmi i można je oglądać, karmić, bawić się z nimi oraz spróbować kto szybciej pływa.
Delfiny przypływają tyko w jedno miejsce - znajduje się ono w miejscu, można powiedzieć, mało interesującym na zabawy z dzikimi zwierzętami, gdyż w centrum miasteczka przy samym porcie. To właśnie tam na wodzie znajduje się restauracja której właścicielką jest Marlina Medeiro, znana tez jako „Marilda Dos Botos”. To z tej restauracji można oglądać i karmić delfiny. Po przyjściu na miejsce wystarczy kupić ryby dla delfinów (porcja 15 R$ dla miejscowych i 20 R$ dla przyjezdnych) i pracownik restauracji kilkoma ruchami nogi w wodzie przyzywa delfiny.

Delfiny można karmić, można z nimi pływać, bawić się i naprawdę są one bardzo przyjaznymi zwierzątkami, lubiącymi różne zabawy a zarazem bardzo delikatnymi.
Zabawa z delfinami to jedyne w swoim rodzaju przeżycie. Ich zęby przypominające pestki od arbuza z delikatnością chwytają podaną rybę. Przy odrobienie chęci można sprawić, że staną pionowo na wodzie. Mimo że są prawie ślepe ich przyjazny wzrok zaprasza do zabawy. Kiedy delfin zbliża się, aby chwycić rybę, mimo ż jest dzikim zwierzęciem żyjącym na wolności, czynni to z ogromną delikatnością.Według jednej z legend podczas nocnych zabaw delfiny zamieniają się w mężczyzn, ubranych na biało i w kapeluszu. Ich zamiarem jest oczarowanie najładniejszej dziewczyny poprzez całonocną rozmowę i taniec. W określonej godzinie delfiny i dziewczyna oddalają się, aby rozkoszować się romantycznym klimatem nocy. Mężczyzna zaczyna przemieniać się w delfina i odchodzi. Wkrótce dziewczyna odkrywa, że jest w ciąży. Mimo że może wydawać się to tylko niewinną legendą do dziś dnia spotyka się w Novo Airão wiele młodych dziewczyn (około 15 lat życia) twierdzących, że zaszła w ciążę w delfinem.


Brak komentarzy: