niedziela, 10 czerwca 2018

Kastylia i León


Zajmująca większą część północno-zachodniej ćwiartki Hiszpanii Kastylia i León to region, którego wizytówką są nie tylko wspaniałe średniowieczne zamki oraz cenione na całym świecie wina.
Pomimo że leży w większości na terenie hiszpańskiego płaskowyżu, znaleźć tam można niebywale malownicze zakątki.



To Hiszpania, w której znajdziecie wszystko co w niej najlepsze... za wyjątkiem morza.



Kastylia i Leon (Castilla y León) bogactwem zabytków, głównie zamków, katedr oraz klasztorów przyćmiewa pozostałe regiony Hiszpanii.



Na ziemiach tych w 1230 roku połączyły się królestwa Kastylii oraz Leonu i rozpoczął się okres rekonkwisty Półwyspu Iberyjskiego okupowanego przez ponad pół tysiąclecia przez Maurów.



Niecałe trzy wieki później Hiszpania, z sercem bijącym właśnie tutaj, stała się światowym mocarstwem militarnym, terytorialnym, a także w dziedzinie kultury i sztuki.



Podróż do Kastylii-Leon może owocować w wiele przygód, turystycznych uniesień oraz estetycznych doznań związanych z podziwianiem niezwykłych dzieł sztuki skrywających się w najznamienitszych zabytkach.



Z pewnością coś dla siebie znajdą miłośnicy architektury, sztuki, fortyfikacji i długich spacerów po malowniczych uliczkach zabytkowych miast.



Architektoniczne cuda rozsiane są po olbrzymich równinach, górskich sceneriach i wspaniałych miejscowościach położonych w północno-środkowej części Hiszpanii.



Kastylia-Leon sąsiaduje z dziewięcioma innymi regionami turystycznymi, do których można zaglądać na mini-wycieczkach organizowanych w wolnym czasie.



Kastylię-Leon przecinają rzeki Duero, Tietar i Alberche, które następnie przepływają przez tereny Portugalii i wpadają do Atlantyku.



Region jest jednym z największych w Hiszpanii, dlatego odznacza się zróżnicowanym krajobrazem z dominującymi równinami, ale także doliną Las Batuecas oraz pasmem górskim Sierra Urbion.



Ciekawymi krajobrazowo terenami są jeziora i rezerwaty wodne, wśród nich najbardziej znane są Laguna Grande w Gredos, jezioro Sanabria w Zamorze i Laguna Negra w Picos de Urbion.



Region ma zróżnicowany klimat za sprawą gór blokujących wiatr wiejący od strony oceanu, przez co w ich pobliżu opady są nieco większe niż na pozostałym terenie.



Również wysokie położenie nad poziomem morza sprawia, że lata są suche i upalne, a zimy stosunkowo mroźne z opadami śniegu.



Kastylia-Leon była przez wieki sercem kraju, w którym rodziły się ważne wydarzenia historyczne ze zjawiskiem rekonkwisty na czele.



W dawnym Królestwie Kastylii ma początek współczesna Hiszpania, która w XI w. połączyła się z Królestwem Leonu, a Filip II uznał centrum tej krainy za doskonałe miejsce do zarządzania całym imperium.



Region miał szczęście, gdyż panujący w nim monarchowie byli przeważnie mecenasami sztuki, dzięki czemu pozostawili po sobie wiele wspaniałych budowli i nie tylko.



Część z nich stała się kultowymi miejscami położonymi wzdłuż Camino de Santiago – trasy pielgrzymek do grobu św. Jakuba w Composteli.



Zabytki Kastylii i Leon w najpełniejszy sposób oddają ducha tworzącego się w średniowieczu narodu hiszpańskiego.



Są przepełnione jego religijnością, kultem męstwa, romantyzmem i narodową dumą.



Nazwa Kastylia pochodzi od hiszpańskiego słowa „castillo” oznaczającego zamek.



Wśród ponad 500 zabytkowych twierdz znaleźć można takie, które oszałamiają wielkością, funkcjonalnością czy historiami wielkich średniowiecznych bitew.



Do najbardziej imponujących należy z pewnością zamek Castillo de Peñafiel położony w prowincji Valladolid.



Położona z dala od morza i piaszczystych plaż Kastylia i Leon zadziwiająco łatwo umyka uwadze turystów odwiedzających Hiszpanię.



Tymczasem, to właśnie na tym zajmującym niemal 95 tys. km kw. obszarze bije serce iberyjskiego kraju.



Turystyka w Kastylii Leon zaczęła rozwijać się bardzo intensywnie w latach 90-tych XX wieku.



W roku 2002 Kastylię Leon odwiedziło przeszło 350.000 turystów z tego prawie 50.000 z innych krajów.



Ten region Hiszpanii posiada aż 6 zabytków UNESCO Światowego dziedzictwa ludzkości.



Najważniejsze z nich to oczywiście Camino de Santiago, czyli Droga Świętego Jakuba, droga pielgrzymkowa z Północnej Francji przez całą Północną Hiszpanię, aż do Santiago de Compostela i grobu Świętego Wojciecha.



Droga Świętego Jakuba przechodzi przez prowincję Burgos, Palencja i Leon.



Pozostałe zabytki UNESCO w Kastylii i Leon to: gotycka katedra w Burgos, akwedukt w Segowii, mury otaczające Avila, miasto Salamanca,



kopalnie Las Medulas w prowincji Leon, rzymskie kopalnie złota, dalej, odkrycia archeologiczne Atapuercaw pobliżu Burgos.

Brak komentarzy: