niedziela, 25 września 2016

Bagnoregio

Jest we Włoszech niezwykłe miasto, umieszczone na skale.
Civita di Bagnoregio (albo po prostu Bagnoregio), bo o nim właśnie mowa, wygląda jakby zostało wyciągnięte prosto z bajki albo legendy, bowiem mieści się ono na szczycie skały tufowej, co nadaje Bagnoregio nieprzeciętnego charakteru, ale jest również niebezpieczne.


Z powodu erozji skały, miasto z roku na rok… zmniejsza się! W 2004 roku mieszkało w mieście około 3 tysięcy osób, jednak obecnie mieszka w nim na stałe tylko 12!


Osuwająca się ziemia spowodowała, że niektóre budynki dosłownie wiszą nad przepaścią i geolodzy ostrzegają, że wraz z upływem czasu całe miasto może zniknąć.


Dlaczego miasto zostało zbudowane na skale?


Etruskowie postanowili, że ta gleba będzie lepsza do zamieszkania – jako iż tereny wokół pobliskiej rzeki były wielokrotnie podmywane i często dochodziło na nich do wybuchów różnych groźnych chorób, w tym malarii – a poza tym, miasto umieszczone na szczycie skały z tylko jedną drogą jest znacznie łatwiejsze do obrony od miasta, które można zaatakować z wielu stron.


Mimo, iż samą starówkę można zobaczyć w mniej niż godzinę, miasto wygląda niesamowicie i jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w regionie Lazio.


Można do niego wejść tylko za pomocą długiego, charakterystycznego mostu, który prowadzi turystów prosto na szczyty skały.


Został on wybudowany po tym jak w latach pięćdziesiątych XX w. pisarz Bonaventura Tecchi nazwał Bagnoregio „umierającym miastem” (la città che muore) i zwrócił uwagę na jego pogarszający się stan.


Większość mieszkańców przeprowadziła się w bardziej bezpieczne miejsce, jednak w Civita di Bagnoregio nadal można zwiedzić wiele średniowiecznych zabytków.


W samym mieście znajduje się plac, na którym można usiąść w restauracji, które serwuje jedyne w swoim rodzaju wyroby z regionu Lazio (trzeba jednak pamiętać, że ceny są, niestety, dosyć wygórowane).


W pobliżu znajduje się również kościół wybudowany w XIII w. nazwany na cześć męczennika z IV w. świętego Donata z Arezzo.


W kościele znajdują się relikwie świętej Wiktorii, męczenniczki z III wieku, która jest bardzo popularna w regionie.

Brak komentarzy: