piątek, 3 lipca 2015

Kromlech Almendres

Pradawne miejsca kultu składające się z ustawionych pionowo kamieni, najczęściej w kształcie kręgu, rozsiane są po całej Europie.
O słynnych megalitach Stonehenge czy francuskich menhirach w Carnac słyszał każdy, tymczasem okazuje się, że jedna z największych tego typu struktur znajduje się na Półwyspie Iberyjskim.
Kromlech Almendres powstał prawdopodobnie od 3000 do 4000 lat przed naszą erą, więc jest starszy od innych obiektów megalitycznych na Starym Kontynencie.
Gdy go opuszczono, został przykryty warstwą roślinności, pod którą przez długi czas czekał na odkrycie.
Almendres znajduje się w pobliżu miejscowości Guadalupe, położonej w dystrykcie Évora.
O jego istnieniu świat usłyszał dopiero w latach 60. XX wieku, gdy naukowiec Henrique Leonor Pina przybył w te okolice przy okazji tworzenia nowej mapy Portugalii.
Podczas oczyszczania terenu w celu prac pomiarowych natrafiono na niezwykłą strukturę, która szybko przyciągnęła tu zarówno naukowców, jak i turystów.
Tajemniczy kompleks składa się z 95 monolitów, których wysokość dochodzi do nawet 3 metrów!
Na niektórych z nich można dostrzec wyryte wzory, co wraz z panującą tu grobową ciszą wzmaga mistyczną atmosferę.
Almendres jest przykładem kromlecha - kręgu zbudowanego z ustawionych pionowo kamieni. Do tej grupy należy także Stonehenge czy nasze rodzime Odry.
Kromlechy mogły pełnić różne role – najczęściej stanowiły obserwatorium Słońca i ciał niebieskich, a także służyły do przewidywania zaćmień.
Niedaleko kamiennego kręgu Almendres, ok. 2 km od polany, można także zobaczyć pojedynczy głaz. Przytłacza swoją wielkością – ma ponad 3 metry wysokości.
Uznaje się, że ważący 9 ton kolos służył kiedyś jako znak graniczny. Z drugiej strony znajdują się na nim tajemnicze reliefy, których do dziś nie udało się rozszyfrować. Bardziej romantyczna wersja mówi, że jest to pomnik mauretańskiej księżniczki.
Jaką funkcję pełnił kromlech Almendres do końca nie wiadomo. Przypuszcza się, że służył jako prymitywne obserwatorium astronomiczne. Z drugiej strony był wykorzystywany jako miejsce kultu i zebrań plemiennych.
Elementy ozdobne na kamieniach sugerują, że miejsce było bardzo ważne – symbole sygnalizują obecność najwyższej władzy. Niektórzy badacze uważają, że odbywały się tu koronacje królów i inne ceremonie związane z monarchią.
Almendres mogło być także punktem startowym do długiej morskiej podróży, którą musieli odbyć książęta przed koronacją.
Wraz z poszerzeniem wiedzy geograficznej i astronomicznej, budowniczowie portugalskiej konstrukcji postanowili przenieść się w wyższe szerokości geograficzne. Układ gwiazd skłonił twórców kromlecha do wybrania terenu Wielkiej Brytanii.
Co naprawdę działo się na terenie Almendres przed tysiącami lat nie dowiemy się pewnie już nigdy, ale nie da się ukryć, że miejsce wytwarza niezwykłą energię.
Ci, którzy odwiedzili krąg mówią o przejmującej ciszy, która sprawia, że wrażenia są niesamowite.
Czasem można trafić na osoby, które odprawiają tu rytuały - wystarczy wówczas zamknąć oczy i magia tego miejsca dotrze do nas ze zdwojoną siłą. 

Brak komentarzy: