sobota, 4 kwietnia 2015

Institut du Monde ArabeInstitut du Monde Arabe, czyli Instytut Świata Arabskiego to zjawiskowy budynek projektu Jeana Nouvela, kolejna inwestycja z Wielkich Projektów François Mitteranda.
Instytut promuje kulturę świata arabskiego, pokazuje też jej związki z Francją i Europą.


Szklany budynek stanął w 1987 roku nad brzegiem Sekwany na obrzeżach historycznej części Paryża.


Zawiera muzeum, bibliotekę, audytorium na 300 osób, restaurację, a także biura i parkingi.


Warto tam zajrzeć.Budynek jest prosty, a jednocześnie bogato zdobiony w charakterystyczny sposób dla tej kultury, która nie pozwala na odtwarzanie wizerunków ludzi i zwierząt.Należy też zwrócić uwagę, że otwory w ścianie zmniejszają się lub zwiększają w zależności od natężenia światła.


Budynek został zaprojektowany przez francuskiego architekta Jean Nouvel (laureat nagrody Pritzkera 2008 za całokształt twórczości), który po zaprojektowaniu instytutu (1987) zdobył międzynarodową sławę.


Chciałbym przytoczyć słowa samego architekta, który wypowiada się ogólnie o architekturze, ale w tym, co mówi widać również ideę przyświecającą temu projektowi: „walczę przeciw tej architekturze seryjnej i powtarzalnej.


Walczę o architekturę specyficzną dla każdej lokalizacji i każdego klienta, który ma prawo do autentycznej i oryginalnej refleksji architekta.


I twierdzę, że na tym właśnie polega zawód architekta: ma on dać z siebie wszystko, umysłem i sercem, by sprawić rodzaj prezentu danej dzielnicy, miastu, klientowi i tym którzy będą tam mieszkać – a nie powtarzać typowe rozwiązania, które nie mają zazwyczaj żadnego sensu tam, gdzie się je narzuca”.


Powyższe słowa według mnie w pełni znajdują odzwierciedlenie w tym budynku.


Jean Nouvel mówił o tym budynku, że ma to być odzwierciedlenie świata arabskiego w Paryżu, według mnie architekt podszedł z szacunkiem do tematu i jednocześnie przedstawił ciekawą wizję połączenia tradycji arabskiej z nowoczesnymi i unikalnymi rozwiązaniami.

Brak komentarzy: